Иждивенецлары булган пенсионерларга өстәмә түләү нормасы 2002 елдан бирле гамәлдә.

2022 елның 1 декабре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Пенсия фонды бүлеге хәбәр иткәнчә, гаиләнең хезмәткә сәләтсез әгъзалары булган гражданнарга Пенсия фонды иминият пенсиясенә теркәлгән түләүләрне арттыруны билгели. Иждивенецлар өчен өстәмәләр 2002 ел башыннан законнарда каралган.

Пенсионер югарыда әйтелгән түләүне алырга мөмкин булган иждивенецлар санына өлкән яшьтәге кешенең яки, әгәр алар көндезге формада укысалар, 23 яшькә кадәрге балаларның балигъ булмаган балалары керә. Шулай ук, балигъ булмаган яки 23 яшькә кадәрге абыйлы-энеле, апалы-сеңелле һәм пенсия алучының оныклары, аларның хезмәткә сәләтле ата-аналары булмаган очракта. Яшәү фактын билгеләү максатларында нигез итеп пенсионерның Татарстан Республикасында билгеләнгән яшәү минимумы - 10 175 сум алына.

Картлык буенча һәр иждивенц өчен иминият пенсиясенә өстәмә түләү күләме 2 406,91 сум тәшкил итә, ягъни теркәлгән түләү күләменнән 1/3, әмма 3 кешедән артмый. Өч һәм аннан да күбрәк кеше булган очракта картлык буенча иминият пенсиясенә теркәлгән түләүне арттыру 7 220,74 сум күләмендә билгеләнә.

"Иждивенецка түләү гариза бирү тәртибендә һәм пенсия яңадан исәпләүгә гаризалар бирү сроклары буенча вакытлыча чикләүләргә нигезләнә. Ул гомерлеккә түгел, ә иждивенецны тулысынча пенсионер караган чорга билгеләнә”, - дип билгеләп үтте Россия Пенсия фондының Татарстан Республикасы буенча бүлекчәсе идарәчесе Эдуард Вафин.