Буа туган якны өйрәнү музеенда Татаркино оешуга 100 ел тулуга багышланган күргәзмә ачылды

2023 елның 22 феврале, чәршәмбе

Чарада "Татаркино" учреждениесе  директоры Миләүшә Айтуганова, Татарстан Республикасының атказанган артисткасы, актриса Айгөл Бариева, шулай ук Башкарма комитет җитәкчесе Ленар Шакирҗанов, «Мәдәният идарәсе» МКУ башлыгы Ринат Гыймранов, «Ял үзәге» МБУ директоры Рузинә Габитова, 1987 елларда Буа киночелтәр директоры булып торган Рәфыйк Җәләлов катнашты.

Музейның күргәзмәләр залында Фаяз Шәрәфетдиновның шәхси коллекциясеннән ретро кино җиһазлары тәкъдим ителгән, ул 1970-2000 елларда Буа киночелтәрендә киномеханик булып эшләгән. Кунакларга музыкаль бүләкне Сергей Восканян, Ленар Салихов бүләк итте. Айгөл Бариева чараны халык җыры белән бизәде.

«Буа районы кино төшерү мәйданчыгы кебек. Монда безнең төп төшерү мәйданыбыз. Әле бер генә район да Татарстан кинематографы күргәзмәсен ясамады, ә сез эшләдегез. Сез күргәзмәдә генә түгел, ә кино мәктәбен ачуда да беренче булачаксыз дип ышанам», -  диде Миләүшә Ләбибовна.

«Без кино мәктәбенә дә әзер! Безнең балалар «Милли МультФест»та җиңүче булалар, зур кино төшерү процессларында катнашалар. Барысы да кинодагы кебек булачак», - дип  бүлеште  социаль челтәрләрдә район башлыгы Ранис Камартдинов.

"Пушкин картасы" программасы буенча Буа ветеринария техникумы студентлары тамаша кылды.