Буа районының Түбән Наратбаш авылында «Кичке уеннар»

2023 елның 8 сентябре, җомга

Түбән Наратбаш авылында «Кичке уеннар» милли мәдәниятләрне һәм гореф-гадәтләрне торгызу

2023 ел Татарстанда Милли мәдәният һәм традицияләр елы дип игълан ителде. Милли мәдәниятне саклап калу һәм үстерү, фольклор халык гореф-гадәтләрен, йолаларын һәм бәйрәмнәрен торгызу максатларында Түбән Наратбаш авыл җирлегенең мәдәният хезмәткәрләре “Кичке уен” дигән матур уен уздырдылар.

Түбән Наратбаш авылы “Кичке уеннар”ы - күңел ачу гына түгел, милли мәдәниятебезнең һәм тамырларыбызның яшәешен раслау да ул. Бу вакыйга традицияләрне һәм гореф-гадәтләрне алдагы буыннарга тапшыруның мөһимлеген чагылдыра.

"Кичке уеннарда" гармун  төп уен  коралы булды. Аккордеон көйләре бию көйләрен уйнап җибәрде, ә күңел җырларын хор белән башкару бәйрәм һәм бердәмлек атмосферасын тудырды.

Мондый чаралар хәзерге заман буынының иске традицияләрнең рухын яңадан тергезә алуы һәм аларны тормышның бер өлеше итеп әверелдерүенең ачык мисалы булып тора. Бу вакыйга төрле буынны берләштерде, милли мәдәни мирасның мөһимлеге һәм безнең традицияләрне бәйрәм итү турында искәртте.

"Кичке уеннар"ның яңарышы - ул гади чара гына түгел, ул үткәнннән  киләчәкккә тере күпер.