Буада ГТО нормативларын тапшыру кысаларында «Тизрәк. Артык. Көчле» спорт чарасы узды

2024 елның 16 августы, җомга

Татарстан Республикасы Буа муниципаль районының «Чайка» балаларны савыктыру лагеренда «Тизрәк. Артык. Көчле». Әлеге чарада балаларны савыктыру лагереннан 70тән артык бала катнашты. Әлеге чара ГТО нормалары станцияләренә бүленгән иде. «Тизрәк, югарырак, көчлерәк» чарасы программасы шактый бай булды, анда катнашучылар «Демография»  илкүләм проектының «Спорт-тормыш нормасы» федераль проекты бурычларын гамәлгә ашыру барышында «Хезмәткә һәм оборонага әзер» (ГТО) Бөтенроссия физкультура — спорт комплексы нормативларын үтәделәр. Балалар кулларны терәп яткан килеш бөкләү һәм җәеп җибәрү, ике аяк белән бер урыннан озынлыкка сикерү, аркада яткан килеш гәүдәне күтәрү, 3х10 метрлы көймәдә йөгерү, гимнастика эскәмиясендә басып торган килеш алга авышу кебек сынаулар үттеләр.
Судьялар балаларның әзерлек дәрәҗәсен бәяләде. Барлык балалар да үзләренең яшь баскычларындагы ГТО нормативларын бик теләп үтәделәр, дуслары белән дусларча ярыштылар һәм үзләренең иң яхшы нәтиҗәләрен күрсәтергә тырыштылар. Мондый спорт чараларын уздыру-«Хезмәткә һәм оборонага әзер» (ГТО) Бөтенроссия физкультура-спорт комплексын һәм хәрби-патриотик эшне үстерүгә генә түгел, ә яшүсмерләрдә әхлакый кыйммәтләр тәрбияләүгә, асоциаль тәртипне коррекцияләү һәм профилактикалау һәм физик сәламәтлекне үстерүгә дә өлеш кертү ул. Иң яхшылары грамота һәм медальләр белән бүләкләнде.