Чуаш Киштәге авыл җирлегендә халык сайлау участокларына актив бара

2018 елның 18 ноябре, якшәмбе

Чуаш Киштәге, Таковар, Яңа йортка күчүчеләр сайлау участокларына халык иртәдән үк килә башлады. Чуаш Киштәге халкы аеруча актив, анда 328 сайлаучы исәпләнә: бер сәгать эчендә 70кә якын кеше тавыш бирде. Халык берничә ел инде бу референдумның халыкның тормышын яхшыртуга ярдәм итүен күрә, диләр.

- Бездә юллар проблемасы булды. Менә берничә ел инде алар этаплап төзелә. Кибеткә тигез юлда йөрим. Без бөтен гаиләбез белән референдумда катнашачакбыз. Үзара салым акчалары өстәмә суммалар белән кайтканда, дәүләт программасы бик уйланылган, дип саныйм, - ди Таковар авылында яшәүче Нина Егорова.

Сүз уңаеннан, авыл җирлеге 2014 елдан референдумда катнаша. Башта кешедән 200 сум, аннан - 300, соңгы ике елда 500 сум акча җыйдык. Бу акчага өч авылда зират территорияләре урлаганнар, Чуаш Киштәге ике күпер ремонтланган, Тактарлардагы берсе, яңа йортка күчүчеләргә инвентарь саклау өчен зират бинасы төзегәннәр. Соңгы елларда үзара салым акчаларын юллар төзелешенә юнәлдерәләр. Бүген дә халык юллар өчен тавыш бирә.