Буа районы территориясендә «Җәяүле» дигән профилактик чара узачак

2020 елның 17 октябре, шимбә

Юл-транспорт һәлакәтләрен кисәтү максатыннан, 2020 елның 15-24 октябрендә Буа районы территориясендә "Җәяүле" профилактик чарасы узачак.

Дәүләт автоинспекциясе хезмәткәрләре Буа районы буенча Эчке эшләр бүлеге хезмәткәрләре җәяүлеләргә юл хәрәкәте кагыйдәләрен үтәмәүдә, җәяүлеләрнең үзләре тарафыннан юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозу очракларын кисәтү эшен көчәйтә. Моннан тыш, җәяүлеләр инфраструктурасы объектларын (җәяүлеләр кичүе, тротуарларны, җәмәгать транспорты тукталышларын) карап тоту кагыйдәләрен үтәүне контрольдә тоту көчәйтеләчәк. Машина йөртүчеләргә дә, җәяүлеләргә дә юл-транспорт һәлакәтләре куркынычын киметү өчен төп кагыйдәләрне үтәргә кирәк:

• җәяүлеләр тротуарлар яки җәяүлеләр юллары буенча хәрәкәт итәргә тиеш, ә алар булмаганда-юл кырые буйлап;

• юл чите яки машина йөрү өлеше буенча хәрәкәт иткәндә, тәүлекнең караңгы вакытында яки күрмәү шартларында, җәяүлеләргә үзләре янында яктылык кайтаручы элементлар булган предметлары булырга  тиеш һәм әлеге предметларны транспорт чаралары белән идарә итүчеләрнең күрүен тәэмин итәргә киңәш ителә;

• җәяүлеләр юл аркылы  чыкканда җәяүлеләр кичүе буенча, ә алар булмаганда — тротуарлар линиясе киселешендә яки юл кырыеннан чыгарга тиеш;

• җәяүлеләр көйләнми торган җәяүлеләр кичү урыннарында якынлашып килүче транспорт чараларына кадәрге араны бәяләгәннән соң һәм күчеш алар өчен куркынычсыз булачагына инанганнан  соң чыга алалар.