Буалылар татар телендәге элмә такталарда хаталар ачыклау конкурсында катнаша ала

2021 елның 12 феврале, җомга

Буалыларга республикада яшәүчеләрне татар телендәге элмә такталарда һәм язуларда хаталар ачуга җәлеп итү конкурсына кушылырга мөмкин. 1 февральдән 1 сентябрьгә кадәр уза торган конкурста Татарстанның дәүләт хезмәтләре порталында теркәлгән һәр кешесе катнаша алачак.

Конкурста катнашу өчен, смартфонга ТР ның "Халык контроле" дәүләт мәгълүмат системасының мобиль кушымтасын урнаштырырга, ТР ның "Халык контроле" дәүләт мәгълүмат системасының мобиль кушымтасында (яки Татарстан Республикасының Дәүләт һәм муниципаль хезмәтләре сайтында "Халык контроле" бүлегендә) авторлашырга, «Исемнәрдә һәм язмаларда хаталар» категориясен сайларга кирәк. Шуннан соң хаталар җибәрелгән тулы элмә такта белән хәбәрнамә җибәрергә кирәк. Элмә такталардан тыш, бу шулай ук мәгълүмати табличка, топографик билге, юл күрсәткече яки республика территориясендә торак йортлар аншлагы булырга мөмкин. Фотода табличканың нинди оешманыкы булуы күренергә тиеш. Моннан тыш, ул нинди адрес буенча урнаштырылган, шуны да  күрсәтергә кирәк.

Еллык хезмәт күрсәтү порталы һәм кушымтадан тыш, хата турында язма рәвештә хәбәр итәргә мөмкин, хатка фотоматериалларны да кушып. Мөрәҗәгатьне ТР Фәннәр академиясенең Г.Ибраһимов исемендәге Тел, әдәбият һәм сәнгать институтына iyali.anrt@mail.ru электрон адресына яки 420111, Казан, Карл Маркс ур., 12 адресына җибәрергә мөмкин.

Конкурс йомгаклары буенча оештыручылар “Халык контроле”ндә урнаштырылган хәбәрнамәләрдә иң күп фотоматериаллар җибәргән 10 җиңүчене билгелиләр. Җиңүчеләрне бүләкләү тантанасы агымдагы елның дүртенче кварталында узачак, дип хәбәр итә оештыручылар.

Конкурс татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре буенча Татарстан Республикасы Президенты каршындагы Комиссия инициативасы белән үткәрелә. Аның төп максаты - татар телен саклап калу һәм популярлаштыру, республика халкының игътибарын элмә такталарда, мәгълүмати такталарда, топографик тамгаларда, юл күрсәткечләрендә һәм татар телендәге торак йортларның аншлагларында хаталар һәм язулар проблемасына җәлеп итү.

Конкурс турында нигезләмәгә сылтама- https://buinsk.tatarstan.ru/polozhenie-o-konkurse-po-privlecheniyu-zhiteley.htm