«Җәмәгать туклануы» тармак проектын уздыру турында.

2021 елның 7 мае, җомга

Федераль салым хезмәте «Җәмәгать туклануы» тармак проектын гамәлгә ашыруга кереште. Проект контроль-касса техникасын кулланып теркәлгән керемне арттыруга һәм күләгә секторыннан җәмәгать туклануы предприятиеләрен чыгаруга юнәлтелгән. Проектны уздыру кысаларында җәмәгать туклануы хезмәтләре күрсәтү өлкәсендәге табышны яшерергә ярдәм итә торган сәбәпләр билгеләнәчәк һәм әлеге өлкәне агарту өчен юнәлдерелгән механизмнар эшләнәчәк.

Федераль салым хезмәте даими нигездә җәмәгать туклануы хезмәтләре күрсәтү өлкәсенә салым түләүчеләрне ачыклау буенча чаралар үткәрә, алар контроль-касса техникасын куллану турындагы Россия Федерациясе законнары таләпләрен боза. Эшкуарлар даими рәвештә контроль-касса техникасы аша керемне тулы күләмдә теркәмәгән очракта, касса чекында дөрес реквизитлар чагылдырылган, Россия Федерациясенең контроль-касса техникасын куллану турындагы законнарын үтәмәү турында мөрәҗәгатьләр килә, күрсәтелгән салым түләү

Гомуми туклану өлкәсендә Россия Федерациясенең контроль-касса техникасын куллану турындагы законнарын үтәүче «намуслы» салым түләүчеләргә карата тикшерүләр үткәрелмәячәк.

Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе җәмәгать туклануы өлкәсендәге эшчәнлекне гамәлгә ашыручы оешмаларга һәм индивидуаль эшкуарларга контроль-касса техникасын куллану, касса чегын бирү һәм (яисә) җибәрү бурычы яисә абонент номерына яисә исәп-хисапны башкарганда мәҗбүри реквизитлары булган электрон почта адресына электрон рәвештә сатып алучыга (клиентка) электрон формада кырыс хисап бланкы турында искә төшерә.

Һәр сатып алучы «Чәчне тикшерү» мобиль кушымтасы аша (Android платформасы өчен AppStore сервисы аша Google Play сервисы аша, iOS платформасы өчен), шулай ук Россия Федераль салым хезмәте сайтының түбәндәге адрес буенча урнаштырылган касса чегын тикшерә (кырыс хисап бланкы) ала: https://kkt-online.nalog.ru. адресы буенча

Игътибар итегез, контроль-касса техникасын куллану турында Россия Федерациясе законнарын бозган өчен административ җаваплылык Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 14.5 статьясында (алга таба - КоАП) каралган. Контроль-касса техникасы каралмаган очракта административ штраф салына: вазыйфаи затларга кассаны кулланмыйча исәп-хисап суммасының 1/4 алып 1/2 кадәр, ләкин 10 мең сумнан да ким булмаган күләмдә; юридик затларга кассаны кулланмыйча гына исәп-хисап суммасының 3/4 кадәр, ләкин 30 мең сумнан да ким булмаган күләмдә (КоАП 14.5 ст.2 өлеше).

Кабат хокук бозган өчен, әгәр исәп-хисаплар суммасы кассаны кулланмыйча, шул исәптән, тулаем алганда, 1 млн. сум һәм аннан да күбрәк булса, вазыйфаи затларга карата бер елдан ике елга кадәр дисквалификацияләүгә китерә; индивидуаль эшкуарларга һәм юридик затларга карата - эшчәнлекне 90 тәүлеккә кадәр туктатып тору (КоАП 14.5 ст. 3.)