Боерган авылында онытылган халык традициясе яңадан торгызыла

2022 елның 15 гыйнвары, шимбә

Элек-электән Буа районы Боерган авылында  Раштуадан соң Колядки (Шуйтан ваййи) үткәрелде. 2006 елда мәдәният хезмәткәрләре онытылган бу халык традициясен торгызырга карар кылды.

Ел саен бу массакүләм күңел ачуда авылның бөтен халкы катнаша - кечедән алып зурга кадәр. Авыл халкы битлекләр һәм костюмнар кияләр һәм урамнар буйлап җыр һәм колядкалар, шаярулар белән йөриләр. Алар һәр йортка керә, йорт хуҗалары традицион кабартма (юсман), йавач (баллы күпертмәләр) һәм бәхеткә акчалар белән каршы ала. Ә күрәзәчеләр, үз чиратында, хуҗаларга хуҗалык алып баруда уңышлар телиләр.

Барлык йортларны йөреп чыкканнан соң, авыл мәдәният йортында чәй эчәргә җыелалар һәм традицион изге күрәзәләрне искә алалар, аларга бигрәк тә кияүгә чыкмаган кызлар ышана иде.

Әлеге чараның төп максаты - җирле халык традицияләрен торгызу һәм саклап калу.