Салым салуның автоматлаштырылган гадиләштерелгән системасы (АУСН)

2024 елның 7 феврале, чәршәмбе

Салым салуның автоматлаштырылган гадиләштерелгән системасы (АУСН) - бу махсус салым режимы, шул ук вакытта хисап тулысынча диярлек бетерелә, ә салымнар автомат рәвештә исәпләнә.

Өстенлеге нидә?

• Идарә итү, ә күпчелек очракта салым хисаплылыгын һәм бюджеттан тыш дәүләт фондларына хисаплылыкны гамәлдән чыгару
  • Страховой кертемнәрне түләргә кирәкми. Социаль гарантияләр бюджеттан тәэмин ителә
  • Документлар бирү срокларын һәм документлар форматларын үзгәртү срокларын күзәтеп торырга кирәкми
  • Салым автомат рәвештә һәм салым түләүченең үзе түгел, ә салым органы тарафыннан исәпләнә

НДФЛ буенча салым агентлары функцияләренең бер өлеше банкларга тапшырылды (НДФЛ банк тарафыннан исәпләп чыгарыла, хезмәткәрләргә түләүләр, акча кайтару һәм НДФЛ турындагы белешмәләр салым органнарына банк тарафыннан тапшырыла)

АУСНны кем куллана ала?

Россия Федерациясенең 4 субъектында теркәлгән салым түләүчеләр: Мәскәү шәһәре, Мәскәү һәм Калуга өлкәләре, Татарстан Республикасы

2022 елның 1 июленнән АУСНга барлык яңа шәхси эшмәкәрләр һәм оешмалар күчәргә мөмкин, ә 2023 елның 1 гыйнварыннан – күчү ирекле.

АУСНны бер үк вакытта түбәндәге шартларны үтәүче оешмалар һәм шәхси эшмәкәрләр куллана алачак:

• Хезмәткәрләр саны биш кешедән артмый
  • Еллык керем 60 млн сумнан да артык түгел
  • Оешмаларның төп чараларының калган бәясе 150 млн сумнан да артмый
  • Хисап счетлары бары тик вәкаләтле банкларда гына ачылса
  • Хезмәт хакын бары тик акчасыз рәвештә генә түлиләр
  • Башка махсус салым режимнарын кулланмыйлар

Ничек күчәргә?

Салым түләүченең шәхси кабинеты аша яисә вәкаләтле банк аша хәбәрнамә бирергә

Әгәр салым түләүченең шәхси кабинеты ачылмаган булса, шәхси эшмәкәрнең шәхси кабинетын ачу физик затның шәхси кабинеты булса мөмкин,  юридик зат өчен электрон имза алырга кирәк.