Кичектерелгән концерт өчен акчаны ничек кайтарырга

2024 елның 19 феврале, дүшәмбе

Чара (концерт, театр спектакле һ.б.) гамәлдән чыгарылганда, тамашачы үз акчаларын кире һәм тулы күләмдә алырга хокуклы, чөнки чынлыкта түләнгән хезмәт башкаручы тарафыннан күрсәтелмәгән.

Нинди дә булса чарага яки тамашага (концерт, театр яки башка) билет сатып алу килешү булып тора, ә билет аның төзелүен раслаучы документ булып тора.

Билетта күрсәтелергә тиеш: чараны оештыручы оешманың исеме; оешманың урнашу урыны; билет номеры, сериясе; хезмәт төре (чараның исеме); чараның урыны, датасы һәм вакыты; рәт, залдагы урын; хезмәтнең бәясе.

Бу очракта кулланучы оештыручыдан түбәндәгеләрне таләп итәргә хокуклы:

• «Кулланучылар хокукларын яклау турында» 1992 елның 7 февралендәге  2300-1  номерлы РФ законының (алга таба – кулланучылар хокукларын яклау турында Закон) 28 статьясының 1 пункты нигезендә билетның тулы бәясен каплау;

• кулланучылар хокукларын яклау турындагы Законның 28 статьясындагы 1 пункты нигезендә хезмәт күрсәтү срогы бозылу сәбәпле китерелгән зыянны тулысынча каплау (мәсәлән, агенттан билет сатып алган очракта сервис җыюы; концерт үткән шәһәргә бару һәм кунакханәдә яшәү чыгымнары һ.б.).

Билет өчен түләнгән акчаны кире кайтару өчен башта кассага яки билет сатып алынган билет сату агентына мөрәҗәгать итәргә һәм акчаны кире кайтаруны сорарга кирәк. Әгәр кулланучыга кире кагылган булса, чараны оештыручыга турыдан-туры мөрәҗәгать итәргә кирәк, аның турында мәгълүмат, кагыйдә буларак, билетта күрсәтелгән.

Әгәр чараны оештыручы кулланучының дәгъвасына җавап бирмәсә яки кире какса, РФ Гражданлык кодексының 11 маддәсендә беркетелгән хокуктан файдаланып, судка дәгъва гаризасы белән мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Ләкин кулланучылар игътибарын җәлеп итәбез!

РФ Хөкүмәтенең 2020 елның 3 апрелендәге 442 номерлы «Россия Федерациясенең бөтен территориясендә яисә аның бер өлешендә аерым гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү һәм (яки) килеп чыгу куркынычы булганда башкару сәнгате оешмасы яки тамаша чарасын гамәлдән чыгару, алмаштыру яки күчерү үзенчәлекләре турында Нигезләмәне раслау, югары әзерлек режимын яки гадәттән тыш хәлне кертү турында»  карары нигезендә башкару сәнгате оешмалары һәм музейларның тамаша чараларын гамәлдән чыгару яки аларны үткәрү датасын аерым гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү һәм (яки) барлыкка килү куркынычы булганда, Россия Федерациясенең бөтен территориясендә яки аның бер өлешендә югары әзерлек режимы яки гадәттән тыш хәл кертү тәртибе үзгәрде. Нигезләмә 2020 елның 16 мартыннан  барлыкка килгән хокук мөнәсәбәтләренә кагыла.

Акчаларны кире кайтару өчен нигез булып, Нигезләмәгә ярашлы рәвештә, тамаша чарасын гамәлдән чыгару гына тора. Әгәр оешма:

-яңа датаны һәм вакытны 6 ай дәвамында билгеләмәсә, мәсәлән, югары әзерлек режимы яки гадәттән тыш хәл режимы;

-бу хакта үз сайтында мәгълүмат урнаштырмаса.

Чаралар гамәлдән чыгарылганда, оешма һәм башка билет сатучылар акчаны килүче мөрәҗәгать иткән көннән алып 180 көн эчендә кайтарырга тиеш. Ул моны электрон билет сатып алган сайт аша эшләгәнме, әллә башка юл белән мөрәҗәгать иткәнме-мөһим түгел.

Килүче тиешле режим бетерелгәннән соң киләсе вакыт эчендә аңа акча кайтаруны таләп итә ала:

- 6 ай (әгәр чара туктатылган булса);

9 ай (әгәр ул күчерелгән булса, әмма оешма аны үткәрү вакытын һәм датасын вакытында билгеләмәгән).

Шуңа бәйле рәвештә, әгәр кулланучы оешмага мөрәҗәгать иткәннән соң акчалар гамәлдән чыгару, алмаштыру яки тамаша чараларын күчерү үзенчәлекләре турындагы Нигезләмәдә күрсәтелгән срокларда кире кайтарылмаса, акчаларны судка дәгъва гаризасы бирү юлы белән түләтү мөмкин.

Кулланучылар хокукларын яклау турындагы законнар буенча консультацияләр өчен  телефоннар:

- Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Буа территориаль бүлеге: Буа шәһәре , Ефремов урамы, 135 йорт; тел. 8(84374)3-52-89, 3-17-04; Тәтеш шәһәре, Свердлов урамы, 43 йорт, тел. 8(84373) 2-52-59;

- «Татарстан Республикасында Гигиена һәм эпидемиология үзәге»нең Яшел Үзән филиалы консультация пункты, Буа шәһәре , Ефремов ур., 135 йорт; тел. 8 (84374) 3-26-76.