Декларация кампаниясе-2024

2024 елның 9 апреле, сишәмбе

2023 ел нәтиҗәләре буенча декларация кампаниясе тәмамланганчы бер айдан да азрак вакыт кала. 2 майга кадәр гражданнар салым суммасын мөстәкыйль исәпләргә һәм салым органына 3-НДФЛ формасы буенча декларация тапшырырга тиеш.

2023 ел өчен керемнәр турында хисап бирергә һәм декларацияне гомуми салым системасында эшләүче, практик нотариуслар һәм адвокатлар тәкъдим итәргә тиеш. Моннан тыш, үз керемнәрен 2023 елда милекнең минималь срогыннан кимрәк булган мөлкәтне саткан, якын туганнарыннан булмаган кыйммәтле бүләкләр алган һәм лотереяда откан, милекне арендага биргән яки Россия Федерациясеннән читтә урнашкан чыганаклардан керем алган кешеләр игълан итәргә тиеш. НДФЛ декларациясендә исәпләнгән акчаны 2024 елның 15 июленнән дә соңга калмыйча түләргә кирәк.

Әгәр гражданнар Салым кодексында каралган бурычны үтәмәсәләр һәм декларацияне 2024 елның 2 маена кадәр тапшырмасалар, нәрсә булыр? Бу гражданнарга карата салым органнары хезмәткәрләре тарафыннан салым түләүчеләр турында булган мәгълүматлар нигезендә «декларациясез» камераль тикшерүләр үткәреләчәк. Мондый тикшерүләр барышында бюджетка түләнергә тиешле салым суммасы сатылган милекне сатып алу чыгымнарын исәпкә алмыйча исәпләнәчәк. » Декларациясез " камераль тикшерү нәтиҗәләре буенча, НДФЛ суммасыннан тыш, салым түләүчегә декларация бирү срокларын бозган өчен штрафлар һәм пенялар исәпләнә. Шуңа күрә конституцион бурычыңны үтәү һәм декларацияне билгеләнгән вакыт эчендә үзеңә тапшыру мөһим.

Нинди очракларда салым декларациясен тапшырырга ярамый. 3-НДФЛ декларациясен тапшыру бурычыннан күчемсез милек объектын саткан гражданнар тулысынча азат ителә:

- 3 елдан артык, әгәр күчемсез милек мирас итеп алынган, хосусыйлаштырылган, якын туганыннан бүләк итеп алынган, рента килешүе буенча сатып алынган булса, бердәнбер торак булып тора,

- калган очракларда 5 елдан артык.

Мөлкәтнең милектә булу вакытына карамастан, керемнәрне декларацияләү бурычы юк: әгәр торакны сатудан кергән керем кадастр бәясен исәпкә алып, НДФЛ буенча милек салым ташламасы суммасыннан артмаса, күчемсез милек өчен - 1 млн.сум; гаражлар, мунчалар, шулай ук транспорт өчен – 250 мең сум.

Әгәр салым түләүчедә керемнәрне декларацияләү бурычы барлыкка килсә, 3-НДФЛ декларациясен салым органына үз исәп-хисап урыны буенча, ягъни яшәү урыны буенча тапшырырга кирәк. Иң уңайлысы-3-НДФЛ декларациясен салым түләүченең шәхси кабинеты аша Федераль салым хезмәте сайтына җибәрү, чөнки мәгълүматның күп өлеше автомат рәвештә тутырыла, шунда ук керемнәр турында кирәкле мәгълүмат кертеп, салым суммасын җиңел генә исәпләп чыгарырга мөмкин. 2023 елда татарстанлыларның 96 проценты шәхси кабинет аша 3нче НДФЛ декларациясен тәкъдим итүне өстен күргән. Хәзерге вакытта бер миллионнан артык 700 мең татарстанлының шәхси кабинетлары бар, һәм, шуңа күрә, декларацияне электрон рәвештә тапшыра алалар.

18 һәм 25 апрельдә республиканың барлык салым инспекцияләрендә физик затлар өчен Ачык ишекләр көннәре узачак, алар барышында гражданнар декларацияне тутыруда шәхси кабинет аша практик ярдәм ала һәм социаль һәм милек ташламалары буенча теләсә нинди сораулар бирә алачак.

Оператив мәгълүматлар буенча, агымдагы елның 3 аенда салым органнарына барлык нигезләр буенча 235 меңнән артык декларация тапшырылган. Шуларның 24 меңе закон нигезендә аны тапшырырга тиешле физик затлар тарафыннан тәкъдим ителә, бу гражданнар бюджетка 1,3 млрд сум түләргә заявка бирә.

Декларацияне тапшыруның чик вакыты 2024 елның 2 маенда салым ташламаларына кагылмый. Бу очракта декларацияне ел дәвамында теләсә кайсы вакытта җибәрергә мөмкин.

Безнең республика гражданнары торак алу, дәвалау һәм укыту чыгымнары буенча ташламалар алу хокукыннан актив файдаланалар. Мәсәлән, 2023 елда салым түләүчеләр тарафыннан 391 мең шундый декларация тәкъдим ителгән (гомуми санның 88%).

Бүгенге көндә республика гражданнарына социаль һәм милек салым ташламалары белән бәйле рәвештә 5 млрд 800 млн. сум салым кайтарылган инде. 2023 елда республика гражданнарына 13,7 млрд сум кайтарылган.