14 ноябрь-Бөтендөнья сыйфат көне

2019 елның 12 ноябре, сишәмбе

Бөтендөнья сыйфат көне (World Quality Day) - һәр елны ноябрьнең икенче пәнҗешәмбесендә дөньяның күп кенә илләрендә (беренче тапкыр 1989 елда билгеләп үтелде) сыйфат буенча алдынгы халыкара оешмалар: сыйфат буенча Европа оешмасы, Япон галимнәр һәм инженерлар берлеге, сыйфатны тикшереп тору буенча Америка җәмгыяте һәм Латин Америкасы оешмасының (БМО ярдәмендә) инициативасы буенча үткәрелә торган чара.

2019 елда Бөтендөнья сыйфат атнасы 11-17 ноябрьгә, сыйфат көне 14 ноябрьгә туры килә.

Сыйфат проблемасы-дөньяның алдынгы илләре икътисадында иң өстенлекле проблемаларның берсе. Хәзерге заман шартларында сыйфат теләсә кайсы предприятие, теләсә кайсы тармак һәм, әлбәттә, һәр ил эшчәнлегендә уңыш ачкычы булып тора. Сыйфат төшенчәсе хәзерге цивилизация рәхәтлекләре, тормыш сыйфаты белән тыгыз бәйләнгән — ә бу әйләнә-тирә мохитне саклау да, физик сәламәтлек тә, кешенең психологик уңайлыгы да.

Бөтендөнья сыйфат көненең төп бурычы һәм максаты-тәкъдим ителгән хезмәтләрнең һәм җитештерелә торган продуктларның югары сыйфатлы булуының әһәмиятен арттыру. Бәйрәмнең төп максатларының берсе – товарларның һәм хезмәт күрсәтүләрнең сыйфаты белән бәйле мәсьәләләргә игътибарны җәлеп итүгә ярдәм итүче эшчәнлекне алга этәрү. Товарларга туры килергә тиеш булган беренче критерий – кешеләр һәм әйләнә-тирә мохит өчен куркынычсызлык, икенчесе-алар кулланучыларның күрсәтелгән нормаларына, ихтыяҗларына җавап бирергә тиеш.

Сыйфат – кулланучы өчен дә, тулаем әйләнә-тирә мохит өчен дә товарларның (хезмәтләрнең) нәтиҗәлелеген күтәрү максатында, табигый ресурсларны саклауга юнәлдерелгән шартлы һәм күздә тотылган ихтыяҗларны канәгатьләндерү мөмкинлеген тәэмин итүче халыкара стандартлар белән билгеләнгән продукция үзлекләре җыелмасы.

Товарларның (эшләр, хезмәт күрсәтүләрнең) сыйфатына һәм куркынычсызлыгына кулланучы хокукы «Кулланучылар хокукларын яклау турында» 07.02.1992 ел, №2300-1 Россия Федерациясе Законында (алга таба – Закон) билгеләнгән.

Законның 4 статьясы нигезендә, сатучы (башкаручы) сыйфаты килешүгә туры килгән товарны (эшне башкарырга, хезмәт күрсәтергә) кулланучыга тапшырырга тиеш. Товарның (эш, хезмәт күрсәтү) сыйфаты турында килешүдә шартлар булмаганда, сатучы (башкаручы) кулланучыга, гадәттә куела торган таләпләргә туры килә торган һәм мондый төрдәге товар (эш, хезмәт күрсәтү) гадәттә кулланыла торган товарны (эшне башкарырга, хезмәт күрсәтергә) тапшырырга тиеш.

Әгәр сатучы (башкаручы) килешү төзегәндә товарны сатып алуның (эш башкару, хезмәт күрсәтү) конкрет максатлары турында кулланучыга хәбәр итеп куелса, сатучы (башкаручы) кулланучыга шушы максатларда файдалану өчен яраклы товарны (эшне башкарырга, хезмәт күрсәтергә) тапшырырга тиеш.

Законның 7 статьясы нигезендә кулланучы, кулланучының гомере, сәламәтлеге, әйләнә-тирә мохит өчен гадәти шартларда товарның (эш, хезмәт күрсәтү) тиешле хезмәт күрсәтү срогы яки товарның (эшнең) яраклылык срогы дәвамында кулланучы милкенә зыян китермәсен өчен, товарның (эшнең) иминлегенә хокуклы.

Товарның иминлеген тәэмин итү аркасында кулланучының тормышына, сәламәтлегенә яисә мөлкәтенә китерелгән зыян Россия Федерациясенең гамәлдәге законнары нигезендә кайтарылырга тиеш.

Барлык килеп туган товарлар сыйфаты, башкарыла торган эшләр һәм күрсәтелә торган хезмәтләр буенча сез «Татарстан Республикасында (Татарстан) гигиена һәм эпидемиология үзәге» федераль бюджет сәламәтлек саклау учреждениесенең Буа, Чүпрәле, Апас районнарындагы филиалы консультация пунктына мөрәҗәгать итә аласыз, ул Татарстан Республикасы, Буа ш., Ефремов ур., 135В, 1 кат адресы буенча урнашкан.

Шулай ук консультацияне сез Кайнар линия телефоннары аша да ала аласыз: Роспотребнадзор Бердәм консультация үзәге 8 800 555 49 43.

Консультация пунктының эш вакыты: пн-пт 08: 00 дән 16:00 гә кадәр (тәнәфес 12: 00 дән 16: 00 гә кадәр 13:00), (84374) 35447.