Татарстанның Кадастр палатасы мәдәни мирас объектлары территорияләре чикләре турындагы мәгълүматларны бердәм дәүләт реестрына кертүне дәвам итә

2020 елның 21 июле, сишәмбе

Татарстан Республикасы буенча Кадастр палатасы хәбәр иткәнчә, 2020 елның беренче яртыеллыгында күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына Татарстанның мәдәни мирас объектларының 124 территориясе чикләре турында белешмәләр кертелгән. Алар арасында федераль әһәмияттәге 20 объект бар, аларның күбесе Спас районында (Бураково-Кожай валы, Гусиха, Куйбышев, Балымер шәһәрчекләре һәм башкалар).

Шулай ук ЕГРН дини корылмалар, белем бирү учреждениеләре, дворян һәм сәүдәгәрләр утарлары территорияләре чикләре турында мәгълүматлар белән тулыланды. Алар арасында Поморский татулык җәмәгать гыйбадәтханәсе, Рождество Христов чиркәве, Никольский чиркәве, Галиев мәчете, земство училищесы бинасы, Мануйлова гимназиясе һәм башкалар бар. Моннан тыш, ЕГРНга Курбатова утары, 1900-1941 елларда анда галим-филолог Богородицкий В.А. яшәгән, сәүдәгәр Стахеев утары, Чемезов, Акчурин йорты һәм башка бик күп тарих һәм мәдәният һәйкәлләре турында мәгълүматлар кертелгән.

Мәгълүмат өчен

Бүгенге көндә БДБда Татарстанның мәдәни мирас объектларының 778 территориясе чикләре турында белешмәләр бар.

ТР буенча Кадастр палатасы эксперты Дмитрий Малинин билгеләп үткәнчә, мәдәни мирас объекты территориясе чикләре төгәл билгеләнергә һәм күчемсез милек реестрына кертелергә тиеш, шул чакта тарих һәм мәдәният һәйкәлләре тиешенчә сакланачак. Бердәм дәүләт реестрында мондый территорияләр турында мәгълүмат булмау җирле үзидарә органнары тарафыннан җир кишәрлекләре биргәндә шәһәр төзелеше хаталарын кылуга, шулай ук территорияләрне үстерүне планлаштырганда законнарны бозуга китерергә мөмкин.

«Күчемсез милек сатып алыр алдыннан, чикләүләр һәм йөкләмәләр булу өчен, күчемсез милек объекты турында ЕГРН дан өземтә алырга киңәш итәбез. Шулай итеп, гражданинның җир участогының мәдәни мирас объектын саклау һәм яклау зонасына керүен тикшерергә мөмкин", - дип аныклый Дмитрий Малинин.

Күчемсез милек реестрыннан өземтәне КФҮнең теләсә кайсы офисында, Росреестрның һәм Федераль кадастр палатасының рәсми сайтында заказ бирергә мөмкин.