Мөлкәт салымнарын хәзер үк түләргә мөмкин

2020 елның 22 июле, чәршәмбе

Ел саен гражданнар үз милкендә булган мөлкәт, транспорт, милек һәм җир салымнарын түли.

Ул, үз чиратында, салым түләү срогы җиткәнчегә кадәр 30 көннән дә соңга калмыйча, салым органы тарафыннан җибәрелергә тиеш.

Кирәк булганда, мәсәлән, теркәлү урыны буенча төрле сәбәпләр (командировкага, яңа яшәү урынына күчүгә, ялга китү ) буенча озак вакытлар булмаган очракта, бердәм салым түләү рәвешендәге салымнарны вакытыннан алда (аванс белән) түләү мөмкинлеге гамәлгә ашыра.

Бердәм салым түләве электрон янчыкның аналогы булып тора, анда гражданин физик затлар мөлкәтенә, җир, транспорт салымнарына һәм физик затлар кеременә салым түләү өчен акча күчерә ала.

Акча Федераль казначылыкның тиешле счетына күчерелә һәм мөлкәт салымнарын түләү вакыты җиткәч, салым органы мондый түләү зачетын мөстәкыйль үткәрәчәк. Беренче чиратта, түләү физик затның андый акчасы булса, салым буенча булган недоимкаларны яки бурычларны түләүгә юнәлдереләчәк.

Бердәм салым түләве гражданнарга мөлкәт салымнарын түләүне максималь дәрәҗәдә гадиләштерә һәм түләүне башкарганда хаталар ихтималын төшереп калдыра.

Бердәм салым түләвен «Салымнар, физик затларның иминият взносларын түләү» сервисларыннан файдаланып, яки салым түләүченең шәхси кабинеты аша «Аванс янчыкларын тулыландыру» опциясеннән файдаланып күчерергә мөмкин. Түләү процедурасы бик гади: фамилияне, ИННны һәм түләү суммасын күрсәтү дә җитә.

Бердәм салым түләү суммасын исәпләргә «Транспорт салымы калькуляторы», «Җир салымы һәм физик затлар милкенә салым калькуляторы» онлайн-сервислары Россия Федераль салым хезмәте сайтында ярдәм итәчәк (nalog.ru )

Тулырак мәгълүматны теләсә кайсы салым органында, шулай ук Россия Федераль салым хезмәтенең Бердәм контакт-үзәгенең 8-800-222-222 телефоны буенча алырга мөмкин.