Татарстанда арестка куелган объектларның саны 168 меңнән артык

2020 елның 7 августы, җомга

Агымдагы елның җиде аенда Татарстан Росреестры тарафыннан күчемсез милек объектларына 168 314 арест/тыю теркәлгән. Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенең арестларны дәүләт теркәве бүлеге башлыгы Лилия Фәхретдинова аңлатканча, кулга алу яки тыю турындагы язма суд приставлары, суд һәм салым органнарыннан ведомствога кергән документлар нигезендә күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына кертелә. Шул ук вакытта арест/тыю барлык күчемсез милек объектларына да, конкрет объектларга да салынырга мөмкин.

Мондый катгый чараны куллануның сәбәпләре төрле булырга мөмкин: суд дәгъвалары, милек бәхәсләре, бу ЮХИДИнең түләнмәгән штрафлары, торак-коммуналь хезмәтләр өчен бурыч, салым һәм алимент түләмәү һ.б. булырга мөмкин. Димәк, арест / тыю - ул милек хуҗасына аның белән эш итәргә яки кулланырга мөмкинлек бирми торган тәэмин итү чаралары: кулга алынган күчемсез милекне сатарга, залогка сатарга, арендага тапшырырга яки арест алынганчы башка гамәлләр кылырга ярамый. Шул рәвешле, кулга алыну, килешүләрне теркәүгә һәм күчемсез милек объектларына хокукларның күчүенә комачаулый.

Игътибар итәбез! Кулга алыну/тыюларны бетерү Идарәгә аны салу турында карар кабул иткән дәүләт органыннан гамәлдән чыгару турындагы документ килгәч кенә мөмкин. Бердәм дәүләт күчемсез мөлкәт реестрында тыю турындагы язманы юкка чыгару өчен суд органы яисә башка вәкаләтле орган чыгарган акт нигез була.

"Кагыйдә буларак, бу хәл турында белеп, кешеләр Татарстан Росреестрына мөрәҗәгать итәргә ашыга. Әмма моның сәбәпләрен ачыкларга һәм үз гамәлләрен шушы орган белән килештерергә кирәк (аның турында мәгълүмат әлеге карар кабул иткән хәбәрнамәдә күрсәтелә). Ягъни суд приставлары хезмәтенә, салым хезмәтенә мөрәҗәгать итәргә , - дип шәрехли Лилия Фәхретдинова. - Әлбәттә, гражданин әлеге документны Татарстан Росреестрына мөстәкыйль рәвештә тапшыра ала, ләкин кызыксынган зат тәкъдим иткән карарның чынлыгына шикне бетерү максатыннан, без суд приставына-башкаручыга әлеге карарның күчермәсен бирү турында запрос җибәрәчәкбез. Суд яки күчемсез милеккә арест салган яки күчемсез милек белән билгеле бер гамәлләр кылуны тыюны билгеләгән орган хокукларны теркәү органына арестны яки тыюны төшерү турындагы актның расланган күчермәсен җибәрергә тиеш. Шуңа күрә гражданинга, тыюны гамәлдән чыгару турында акт чыгару өчен, күчемсез мөлкәткә тыю салган органга мөрәҗәгать итү яхшырак. Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсенә тәэмин итү чараларын гамәлдән чыгару турындагы документ кергәннән соң өч эш көне эчендә тыю турындагы язма түләнәчәк.

Игътибарга

Кулга алынуны һәм тыюны теркәгәннән соң биш эш көне эчендә кәгазь рәвештә хәбәрнамә җибәрелә. Шулай ук теркәлгән арестларның (тыюларның) булуын Росреестрның рәсми сайтында "онлайн режимда күчемсез милек объектлары буенча Белешмә мәгълүмат"сервисы ярдәмендә тикшерергә мөмкин. Бу сервис бушлай булып тора, мәгълүмат яңартылу датасына реаль вакыт режимында чагыла".