Буа районында, Светофор көне кысаларында, «Балалар һәм аларның әти-әниләре өчен юл хәрәкәте кагыйдәләре» дигән темага дәрес узды

2020 елның 7 августы, җомга

Баланы дөньяга чыгару, очрыйсы кыенлыкларга өлешчә әзерләү - ул өлкәннәрнең бурычы. Шундый мөһим моментларның берсе-урамнарда һәм юлларда дөрес тәртип урнаштыру. Балалар, беренчедән, теге яки бу шартларда аңлап эшли алмыйлар, икенчедән, урамда, транспортта һәм, өченчедән, кече яшьтәге мәктәп укучыларының үз гамәлләре өчен мөстәкыйльлек һәм җаваплылык үсеш алмаган. Бу проблемаларны хәл итү өчен, «Гармония» халыкка социаль хезмәт күрсәтү комплекслы үзәге Буа муниципаль районындагы гаиләгә һәм балаларга социаль ярдәм күрсәтү бүлекчәсе белгечләре Вольнистан авыл җирлегенең социаль участогында социаль хезмәт алучылар белән «Светофор көненә» багышланган  балалар һәм аларның ата-аналары өчен «Юл хәрәкәте кагыйдәләре» дигән темага дәрес үткәрделәр. Аның максаты - юлда балалар травматизмын профилактикалаудан гыйбарәт.

Зур кызыксыну белән балалар тематик ялда катнаштылар. «Рөхсәт ителә-тыела», «Бу мин, бу минем дусларым», «Светофор» (балалар светофор сигналлары буенча билгеле бер хәрәкәтләр башкарырга тиеш), «Бормалы юл» уен-эстафетасы уйнадылар. Балалар уеннарда актив катнаштылар, үзләрен җитез, өлгер, тату итеп күрсәттеләр, бик күп уңай эмоцияләр алдылар.

Чарада әти-әниләр дә катнашты, чөнки бала, беренче чиратта, гаилә әгъзаларыннан һәм башка өлкәннәрдән үрнәк алып, юл кануннарына өйрәнә.