Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча 8 нче номерлы районара инспекциясе искә төшерә

2021 елның 2 марты, сишәмбе

Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча 8 нче районара инспекциясе искә төшерә: 01.01.21 елдан декларация кампаниясе старт алды.

Физик затлар керемнәренә салым буенча 2020 ел өчен 3-НДФЛ формасы буенча декларацияләрне физик затлар 2021 елның 30 апреленнән дә соңга калмыйча үзләренең исәпкә алу урыны буенча салым органына тапшырырга тиеш.

Салым органнарына салым декларациясен мөстәкыйль тапшырырга тиешле гражданнар:

• милектә минималь биләүнең минималь вакыты (3 елдан да кимрәк) кимрәк булган фатирны (01.01.2016 елдан соң сатып алынган күчемсез милеккә карата-5 елдан да ким булмаган фатир) сатса;
  • башка мөлкәтне, шул исәптән 3 елдан да ким булмаган милектә булган машинаны сатсв,
  • кыйммәтле кәгазьләр сатса,
  • якын булмаган туганнарыннан бүләкләр кабул итсә;
  • лотереяда отса;
  • мөлкәтне арендага бирсә;
  • яки чит ил чыганакларыннан керем алса.

2020 елда алынган табышларны хосусый эшмәкәрләр, нотариуслар, шәхси практика белән шөгыльләнүче адвокатлар, шәхси практика белән шөгыльләнүче башка затлар декларацияләргә тиеш.

Яшәү урыны буенча салым инспекциясенә декларацияне түбәндәге ысуллар белән тапшырырга мөмкин:

- «физик затлар өчен салым түләүченең шәхси кабинеты» ярдәмендә;

- Россия ФСХ сайты;

- дәүләт хезмәтләренең бердәм порталы (ЕПГУ) ярдәмендә;

- шәхсән салым органына мөрәҗәгать итеп;

- КФҮ аша;

- декларацияне почта аша кертемнәрнең тасвирламасы белән җибәрергә.

2020 ел керемнәре буенча салым декларациясен тутыру һәм тапшыру өчен Россия Федераль салым хезмәте сайтында «Физик затлар өчен салым түләүченең шәхси кабинеты» сервисын куллану аеруча уңайлы. Сервис ярдәмендә физик затлар кеременә салым буенча декларациясен интерактив режимда тутыру мөмкин. Электрон имза белән имзаланган декларация салым органына җибәрелә һәм аның статусын күзәтеп тору өчен уңайлы була бара.