1 апрельдән татарстанлыларның социаль пенсияләре артачак

2021 елның 30 марты, сишәмбе

Россия Пенсия фондының Татарстан Республикасы Буа шәһәрендәге идарәсе (районара) 1 апрельдән дәүләт пенсия тәэминаты буенча пенсияләр, шул исәптән социаль пенсияләр дә индексацияләнәчәк, дип хәбәр итә.

Татарстан Республикасында арту якынча 82 мең пенсионерга кагылачак, шул исәптән 79 мең социаль пенсия алучыларга.

Алар радиация яки техноген катастрофалар нәтиҗәсендә зыян күргән хәрбиләргә, Бөек Ватан сугышында катнашучыларга, «Блокадалы Ленинградта яшәүче» билгесе белән бүләкләнгән гражданнарга, космонавтларга, шулай ук һәлак булган (вафат булган) хәрби хезмәткәрләр һәм чернобыльчеләр гаиләләренең эшкә сәләтсез әгъзаларына билгеләнә.

Социаль пенсия алучылар да арта. Аларга картлык буенча иминият пенсиясен алу хокукын алмаган, туендыручысын югалткан, түгәрәк ятим, инвалидлар, инвалид балалар һәм ата-аналары да билгесез булган балалар керә.

"Эшләүче пенсионерларның пенсияләрен индексацияләүгә килгәндә, ул инвалидлык буенча социаль пенсия алучыларга гына үткәреләчәк. Ә менә картлык буенча социаль пенсия алучыларны эшкә урнаштыру факты индексациядән генә түгел, бөтен пенсиядән дә мәхрүм итә, чөнки аны пенсионер хезмәт иткән вакытта туктатып торалар», - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы буенча Пенсия фонды идарәчесе Эдуард Вафин.

РПФ бүлегенең Контакт-үзәге: 8 800 600 0 357

ТР Буа шәһәрендә Пенсия фонды (районара) 8(84374)3-47-22