Артык түләнгән дәүләт пошлинасын киләчәк килешү хисабына кулланырга мөмкин

2021 елның 31 марты, чәршәмбе

Татарстан Росреестры хәбәр итә: күчемсез милек белән хокукларны һәм килешүләрне дәүләт теркәвенә алу өчен дәүләт пошлинасын артык түләгән гражданнар соңыннан түләнгән суммадан файдалана ала.

Гариза бирүченең торак сату яки киресенчә булса, милек хокукын теркәү килешүнең икенче ягы ниятләре үзгәрү сәбәпле мөмкин түгел,  чөнки аның вәкилләре аны туктату турында гариза биргән. Шуңа да карамастан, килешүләр төзегәндә, барыннан да ешрак мөрәҗәгать итүчеләр дәүләт пошлинасын түләгәндә, законда каралганга караганда, зур күләмдә акча кертү очраклары күзәтелә.

Мондый очракларда нишләргә?

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары, Лилия Борһанова аңлата: «Түләүче шундый ук гамәл кылган өчен дәүләт пошлинасы суммасы хисабына артык түләнгән (түләтелгән) пошлина хисабына, ягъни дәгъва гаризасы биргән өчен түләнгән дәүләт пошлинасын күчереп алырга хокуклы, күчемсез милеккә хокукларны теркәү өчен дәүләт пошлинасы хисабына исәп тотарга ярамый. Күчемсез милек белән киләчәк операцияләр исәбенә артык түләү суммасын исәпләү өчен мөрәҗәгать итүчегә дәүләт пошлинасын түләгәннән соң, өч ел дәвамында юридик яктан әһәмиятле гамәл кылган вәкаләтле органга ирекле рәвештә төзелгән гариза тапшырырга кирәк. Гаризага дәүләт пошлинасын түләү турында банкның чын тамгасы язылган квитанция һәм дәүләт пошлинасын исәпләү өчен нигез булган шартларны теркәргә кирәк».

Шулай ук хәбәр итәбез, дәүләт пошлиналары буенча барлык кирәкле мәгълүмат Росреестрның  rosreestr.tatarstan.ru рәсми сайтында гражданнар һәм оешмалар өчен-дәүләт пошлинасы бүлегендә урнаштырылган.

Татарстан Росреестры матбугат хезмәте