10 мең сумлык түләүгә 270 мең гариза кабул ителде

2021 елның 21 июле, чәршәмбе

Клиент хезмәте (бүлек хокукларында) Буа районында хәбәр иткәнчә, Россия Пенсия фондының Татарстан Республикасы буенча бүлеге тарафыннан 6-18 яшьлек балаларга һәм мәктәп программасы буенча белем алучы 18 яшьтән 23 яшькә кадәрге затларга бер тапкыр бирелә торган яңа түләүгә 270 мең тирәсе гариза кабул ителгән.

Гаиләләргә, дәүләт хезмәтләре порталында шәхси кабинетларга кабул ителгән бер тапкыр түләнә торган яңа түләү карары турында хәбәрләр килә башлады инде.

Исегезгә төшерәбез, яңа уку елына 10 мең сумга гаризалар кабул итү 15 июльдән дәүләт хезмәтләре порталы һәм Пенсия фондының барлык клиент хезмәтләрендә ата-аналарның яшәү урынына бәйсез рәвештә ачылды.

Элегрәк, күпчелек гаиләләр дәүләт хезмәтләре порталыннан ведомстволар мәгълүматлары буенча автомат рәвештә формалаштырылган гаризаның әзерлеге турында хәбәрләр алган иде. Акчаны рәсмиләштерү өчен ата-аналарга мәгълүматның актуальлеген тикшерергә, кирәк булган очракта белешмәләрне үзгәртергә һәм Пенсия фондына гариза җибәрергә кала.

Президент указы нигезендә, укучыларга бер тапкыр түләнә торган акча балага  1 сентябрьдән дә соңга калмыйча 6 яшь тулган (яңа уку елының беренче көне) Россия гаиләләренә бирелә, ә 18 яшь - 3 июльдән дә иртәрәк тулмаска тиеш (түләү турындагы указ чыкканнан соң беренче көн). Ата-аналардан тыш, акчаларны уллыкка алучылар, опекуннар һәм балалар алырга мөмкин.

Түләүләр шулай ук инвалидларга һәм сәламәтлекләре буенча чикләүләр булган кешеләргә дә бирелә, әгәр аларга 18 яшьтән 23 яшькә кадәр булса һәм алар мәктәп программасы буенча укуларын дәвам итсәләр. Мондый очракларда 18 яшь 2 июльдә яки алданрак тулырга тиеш.

"Гаиләләрнең акча алуга мөрәҗәгать итү өчен вакытлары җитәрлек. Әгәр дә ата-аналар түләүләрне җәй ахырына кадәр рәсмиләштереп өлгермәсәләр, алар моны сентябрьдә һәм октябрьдә эшли алачак - тиешле гаризаны Пенсия фонды 1 ноябрьгә кадәр кабул итәчәк ", - дип билгеләп үтте Татарстан Пенсия фонды башлыгы Эдуард Вафин.

Ата-аналар гаризасы буенча карар чыгаруга, кагыйдәләр буенча, 5 эш көненә кадәр бирелә. Бу вакыт дәвамында фонд бүлекләре ата-аналар биргән мәгълүматны тикшерәчәк һәм түләүгә хокукны бәяләү өчен ведомствоара запрослар ясаячак. Кире кагылган очракта, гаилә карар чыгарылган вакыттан алып эш көне дәвамында тиешле хәбәрнамә алачак. Уңай карау нәтиҗәсендә акчалар 3 эш көне дәвамындасчетларга күчәчәк, әмма 16 августтан да иртәрәк түгел.

Укучыларга түләүнең бер тапкыр ярдәм итү чарасы булуын исәпкә алып, ул "Мир" карталарына гына түгел, башка түләү системалары карталарына да киләчәк. Гаризаны тутырганда ата-аналарга картаның номеры түгел, ә банкта шәхси счетның реквизитлары күрсәтелүен истә тотарга кирәк. Бу вакытта хисап якын туганнарга һәм туганнарга түгел, ә гариза бирүче ата-ананыкы булырга тиеш.

Татарстанның 468 мең баласы бер тапкыр түләнә торган 10 000 сум күләмендәге түләүгә дәгъва кыла. Түләүләрнең гомуми суммасы 4,68 млрд. сумнан артык тәшкил итә.

Дәүләт хезмәтләреннән һәм ПФР сервисларыннан гражданинның шәхси кабинетында www.pfr.gov.ru сайтында электрон рәвештә файдаланыгыз

Контакт-үзәк Татарстан Республикасы буенча Россия Пенсия фонды бүлегенең  8 800 600 357

Интернет-ресурслар pfr.gov.ru, sprrt.ru

www.vk.com/pfr_rt,