Сез касса кулланмыйсызмы - ул чагында без сезнең янга барабыз!

2021 елның 16 сентябре, пәнҗешәмбе

Ел башыннан салым хезмәте базарларда эшкуарлык эшчәнлеген башкарганда намуссыз гамәлләрне булдырмау һәм җәмәгать туклануы өлкәсендә эшкуарлык эшчәнлеген тәэмин итү буенча тармак проектларын гамәлгә ашыруга кереште.

Проектларның максатлары - сәүдә итү һәм акча әйләнешенең күләгә әйләнешеннән чистарту һәм һәркемгә тигез эшчәнлек алып бару шартлары тудыру.

Чара ике төп этапка: мәгълүмати өлеш һәм турыдан-туры контроль этапка бүленде.

Налоглар проектлары стартында эшкуарларга кулланучылар белән исәп-хисапта контроль-касса техникасын куллану кирәклеге турында мәгълүмат бирделәр, әгәр закон таләп итсә, шулай ук базарларда сәүдә объектларын инвентаризацияләделәр һәм, тармак үзенчәлеген бәяләү өчен, гомуми туклану предприятиеләре турында белешмәләр җыйдылар.

Яз башлангач, тармак проектларының контроль өлеше старт алды, аның барышында салым хезмәте хезмәткәрләре, исәп-хисапта касса кулланырга теләмәгән яки аны бозган килеш кулланган эшкуарлар турында белешмәләр була торып, сәүдә һәм гомум туклану  объектларына чыгу белән тикшерүләр үткәрә башладылар.

Онлайн-кассаларны куллануга күчүне программа продуктлары ярдәмендә контроль-касса техникасын куллану турындагы законнарның үтәлешен читтән торып тикшереп торуны башкарырга мөмкинлек бирә. Файдаланылган кассаларның программалы мониторингы исәпләүләрдә аномалияләрне күрсәтә һәм хокук бозу ихтималы зур булган объектларны күрсәтә.

Салым хезмәтенә ярдәмгә халык контроле килә. Федераль салым хезмәте тарафыннан мобиль кушымта эшләнде, ул анда сатып алу турында чагылдырылган мәгълүматларның төзәтмәләрен тикшерергә генә түгел, ә кирәк булган очракта да шикаятьне салым органына җибәрергә ярдәм итә.

Исегезгә төшерәбез, контроль-касса техникасын куллану турында Россия Федерациясе законнарын бозу Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 14.5 маддәсе буенча административ җаваплылыкка тартыла.

Контроль чаралар уздыру вакытында Татарстан Республикасында салым хезмәте хезмәткәрләре тарафыннан закон бозуның меңнән артык очрагы ачыкланган һәм 1 млн. сумнан артык суммага штрафлар күрсәтелгән.

Шуны да исәпкә алырга кирәк: административ штраф салу контроль-касса техникасын куллану буенча йөкләмәләрне алга таба туктатуга китерми. һәм теркәлгән контроль-касса техникасында коррекциянең касса чегын формалаштыру белән бергә алып барылырга тиеш.

Моннан тыш, явыз хокук бозучылар өчен норма бар, ул билгеләнгән шартларда вазыйфаи затларга карата бер елдан ике елга кадәр дисквалификация кабул итәргә мөмкинлек бирә, ә индивидуаль эшкуарларга һәм юридик затларга карата - туксан тәүлеккә кадәр эшчәнлекне административ туктатып тору (КоАП 14.5 ст. 3.)

Проектлар кысаларында салым органнары эшенең төп максаты - хуҗалык итүче субъектларның базарларда, кафе һәм рестораннарда эшчәнлеген тәэмин итү. Шул ук вакытта өстенлек һәр исәпләү буенча контроль-касса техникасын ирекле куллануга бирелә.