Аеруча куркыныч инфекцияләр - туристлар өчен мәгълүмат

2022 елның 25 июле, дүшәмбе

Сәяхәткә китәр алдыннан, һичшиксез, сезнең сәфәрегез булачак илдәге эпидемиологик вәзгыять турында кызыксыныгыз. Әлеге мәгълүматны сәяхәтне оештыручы туристик фирмада яки сез җыенган ил илчелегенең рәсми сайтында алырга мөмкин.

Хәзерге вакытта сары бизгәк, малярия, корсак тифы, столбняк, вирус гепатитлары һәм башкалар кебек куркыныч инфекцияләр таралган бик күп илләр бар.

Теге яки бу аеруча куркыныч инфекцияләр буенча имин булмаган илләрдә, шәхси гигиена кагыйдәләрен үтәүдән тыш, бөҗәкләрдән һәм башка төр методлардан саклык чараларын үтәүдән тыш, әлеге илдә таралган инфекцияләргә каршы профилактик прививкалар ясау мөһим.

Алар очрый торган аеруча куркыныч инфекцияләр һәм илләр:

ХОЛЕРА. Бу авырулар ел саен Азия һәм Көньяк-Көнчыгыш Азия илләрендә: Һиндстанда, Иранда, Кытайда, Малайзиядә, Вьетнамда, Сингапурда һәм Филиппинда теркәлә. Европа, АКШ, Австралия һәм Океания илләрендә аның төрле очраклары теркәлә. Африкада авыру Бурунди, Ганада, Конго, Камерун, Либерия, Малави, Мозамбика, Нигер, Нигерия, Танзания Демократик республикаларында теркәлә.

Холера - аеруча куркыныч кискен йогышлы авыру, ул еш кына үлем белән тәмамлана, организмның бик көчле хәлсезләнүе белән характерлана. Авыруның башка (яшерен) чоры, инфекцияләү вакытыннан алып беренче клиник билгеләр барлыкка килгәнгә кадәр, берничә сәгатьтән 5 көнгә кадәр тәшкил итә. Холера барлыкка китерүчеләр зарарланган азык-төлек һәм су кулланганда кеше организмына үтеп керәләр. Гадәттә, бу - термик эшкәртелмәгән продуктлар, яңа кулланылган соклар, очраклы сулыктан юылган су куллануга яшелчә һәм җиләк-җимешләр, азык бозы ярдәмендә суытылган азыклар. Очраклы сулыкларда су коенганда да зарарлану булырга мөмкин. Холерның характерлы билгеләре - косу. Авыруның беренче билгеләре барлыкка килгәндә, кичекмәстән табибка мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Африка һәм Көньяк Америка континентлары илләренә чыкканда, сары бизгәк, Эбола бизгәге, Ласс һәм Марбург кебек куркыныч вируслы геморрагик бизгәк йоктырырга мөмкин.

Авыруның беренче билгеләренә кадәр 3 көннән 6 көнгә кадәр.

Авыру бизгәк, бөер, бавыр зарарлануы, ашказаны һәм бавыр җитешсезлеге белән характерлана. Авыру агымы бик авыр һәм күпчелек очракта үлем белән тәмамлана. Көньяк Америка һәм Африка континентлары илләренә чыгып киткәндә, анда әлеге куркыныч авыруны кисәтүнең бердәнбер чарасы булган профилактик прививкалар уздыру таләп ителә, бер тапкыр прививка алырга кирәк, ул юлга чыкканчы 10 көннән дә соңга калмыйча ясала, иммунитет 10 ел дәвамында саклана, шуннан соң кабат прививка кирәк. Сары бизгәккә каршы вакцинация турында халыкара таныклыксыз имин булмаган илләргә керү тыела.

МАЛЯРИЯ  Тропик һәм субтропик климатлы илләрдә киң таралган паразитар авырулар. Зарарлану черкиләр тешләгәндә була. Маляриянең 4 формасы билгеле, шуларның иң авыры - Африка илләрендә таралган тропик форма. Инкубацион чор тропик малярия шартларында 7 көннән 1 айга кадәр һәм башка формаларда 3 елга кадәр тәшкил итә. Авыруның симптомнары - температураның күтәрелүе, туңу, тирләү, баш авыртуы,хәл булмау. Тропик маляриядән үз вакытында дәвалану булмаса, авыру башланганнан соң бик кыска вакыт эчендә үлем белән тәмамланырга мөмкин.

Профилактика максаты белән даими рәвештә малярийга каршы препаратлар кабул итәргә кирәк. Препаратларны кабул итүне чит илләргә чыгып киткәнче 1 атна алдан башларга, килгәннән соң 1 ай һәм кайтканнан соң 1 ай дәвам итәргә кирәк. Сезгә шуны да истә тотарга кирәк: илдәге маляриядә имин булмаган вакытта һәм әйләнеп кайтканнан соң 3 ел дәвамында, температура күтәрелгәндә, кичекмәстән дәвалау учреждениесенә мөрәҗәгать итәргә һәм врачка «тропиклар»да булганыгызны хәбәр итәргә кирәк.

ЧУМА

Кешеләрнең чума белән авыруы дөньяның 25 илендә теркәлде. Конго, Һиндстан, Мадагаскар, Мозамбик, Уганда һәм Танзания Демократик республикасы Африканың аеруча зарарланган илләре булып тора.

Үзәк Азиядә - Казахстан, Төрекмәнстан, Үзбәкстан һәм Монголия. Кытайда чума учаклары 19 провинциядә таралган.

Америка континентында даими чуманың табигый учаклары Бразилия, Боливия, Перу, Эквадор һәм Америка Кушма Штатларында бар.

Чума - кешеләр һәм хайваннар чирләгән табигый инфекция, аны таратучылар булып кимерүчеләр һәм башка хайваннарда паразитлык итүче борчалар  тора.

Кеше организмына чума кузгатучы эләккәннән алып авыруның беренче симптомнары барлыкка килгәнче уза торган вакыт берничә сәгатьтән 6 көнгә кадәр тәшкил итә.

Авыру югары температурадан, нык туңудан, баш авыртуыннан, лимфоузлар зураюдан һәм кан белән йөткерүдән башлана.

Авыруның күрсәтелгән билгеләре барлыкка килгәндә, кичекмәстән табибка мөрәҗәгать итәргә кирәк.

ВИЧ-инфекция

Бөтен җирдә дә киң таралган, әмма бигрәк тә ВИЧ - инфекция түбән санитар культура һәм тормыш дәрәҗәсе булган илләрдә таралган.

ВИЧ инфекция хроник вирус инфекциясе булып тора, аның яшерен чоры берничә айдан алып берничә елга кадәр тәшкил итә.

Инфекция тапшыруның төп юллары булып җенси, парентераль (кан белән пычранган медицина инструментариен һәм наркотиклар кулланганда шприцларны файдаланганда), донор органнары һәм ВИЧ-инфекция авыруларыннан тукымалар трансплантациясе тора. Моны донор каны өчен контроль системасы әле җайга салынмаган һәм медицина ярдәме күрсәткәндә, бигрәк тә стоматологиядә, нестериль медицина инструментариен куллану куркынычы булган илләргә чыкканда бигрәк тә белергә кирәк.

Аеруча куркыныч инфекцияләр йоктыру мөмкинлеге булган илләрдә игътибарлы һәм сак булыгыз, үз тормышыгызны куркыныч астына куймагыз. Бизгәк халәте, күңел болгану, косу, тире япмаларында лайлалы таплар барлыкка килгәндә, Сезгә кичекмәстән медицина тикшерүе һәм йогышлы һәм паразитар авыруларны тикшерү өчен табибка мөрәҗәгать итәргә кирәк.