Тиешле сыйфатта булган нинди товарларны алмаштырып булмый?

2023 елның 13 марты, дүшәмбе

Озын яллар, кагыйдә буларак, кибеткә бармыйча узмый. Сатып алынган товарның ниндидер сәбәпләр аркасында кулланучыга туры килмәгән очраклар да сирәк түгел, һәм аны кибеткә кире кайтару яки икенчесенә алыштыру теләге туа. Барлык товарларны да кайтарып буламы? Кулланучы тиешле сыйфаттагы азык-төлек булмаган товарны алмаштыруга хокуклы.

«Кулланучылар хокукларын яклау турында» 1992 елның 07 февралендәге 2300-1 номерлы Россия Федерациясе Законының 25 статьясы нигезендә кулланучы, сатып алу көнен исәпләмәгәндә, 14 көн дәвамында тиешле сыйфаттагы товарны алыштырырга хокуклы, әгәр ул формасы, фасоны, төсе, зурлыгы һәм комплектациясе буенча туры килмәсә.

Шуны күздә тотарга кирәк: законда азык-төлек булмаган товарны тиешле сыйфатта алмаштыруга беренчел таләпләр каралган.

Мондый товарны сатуда мөрәҗәгать иткән көнгә булмаган очракта, кулланучы сату-алу шартнамәсен үтәүдән баш тартырга һәм товар өчен түләнгән акча суммасын кире кайтаруны таләп итәргә хокуклы. Кулланучының акча кайтару турындагы таләбе мөрәҗәгать иткән көннән алып өч көн эчендә канәгатьләнергә тиеш.

Алмашырга тиеш булмаган тиешле сыйфаттагы азык-төлек булмаган товарлар исемлеге

* Йорт шартларында авыруларны профилактикалау һәм дәвалау өчен товарлар (металлдан санитария һәм гигиена предметлары, резина, текстиль һәм башка материаллардан, медицина эшләнмәләре, гигиена чаралары авыз куышлыгы, күзлек линзалары, балаларны карау предметлары), дару препаратлары.

* Шәхси гигиена предметлары (теш щеткалары, тараклар, заколкалар, чәч бигудияләре, париклар, шиньоннар һәм башка шундый ук товарлар).

* Парфюмер-косметика товарлары.

* Текстиль товарлары (киҗе-мамык, җитен, ефәк, йон һәм синтетик тукымалар, тукыма тибындагы тукылмаган материаллардан - тасмалар, тасма, челтәр һ. б.), кабель продукциясе (чыбыклар, шнурлар, кабельләр), төзелеш һәм бизәү материаллары (линолеум, пленка, келәм япмалары һ.б.) һәм бәясе озынлык берәмлеге өчен билгеләнә торган башка товарлар.

* Тегү һәм трикотаж эшләнмәләре (тегү һәм трикотажлы эчке кием эшләнмәләре, оек-борын эшләнмәләре).

*Полимер материаллардан тулысынча яисә өлешчә әзерләнгән һәм азык-төлек продуктлары (ашханә һәм кухня савыт-сабалары, сыешлыклар һәм азык-төлек продуктларын саклау һәм күчереп йөртү өчен, шул исәптән бер тапкыр куллану өчен савытлар) белән яраклашучы әйберләр һәм материаллар.

*Көнкүреш химиясе, пестицидлар һәм агрохимикатлар.

*Көнкүреш билгеләнешендәге мебель гарнитуралары.

*Кыйммәтле металл һәм (яисә) кыйммәтле ташлардан эшләнгән ювелир һәм башка эшләнмәләр.

*Автомобильләр һәм мотовелотоварлар, аларга тагылмалар, номерлы агрегатлар (двигатель, двигатель цилиндрлары блогы, автотранспорт чарасы яки үзйөрешле машина шассисы (кабинасы), кузов (кабинасы), шулай ук автомобильләргә һәм мотовелотоварларга тапшыру тартмасы һәм үзйөрешле машина күпере), авыл хуҗалыгы эшләрен аз механикалаштыру мобиль чаралары, авыл хуҗалыгы эшләрен механикалаштыру өчен йөрүче суднолар һәм көнкүреш билгеләнешендәге башка йөзү чаралары.

*Бер елдан да ким булмаган гарантияле сроклар билгеләнгән көнкүреш билгеләнешендәге техник яктан катлаулы товарлар

* Граждан коралының төп өлешләре, граждан коралының төп өлешләре, граждан коралына патроннар, шулай ук граждан утлы ату коралына патроннарны мөстәкыйль коралландыру өчен инициацияли һәм яңарта торган матдәләр һәм материаллар

*Хайваннар һәм үсемлекләр

* Басмалар (китаплар, брошюралар, альбомнар, картографик һәм нота басмалар, яфраклы изобасмалар, календарьлар, буклетлар, басмалар, техник мәгълүмат чыганакларында күчереп язылган басмалар).

Хөрмәтле кулланучылар! Төгәл мәсьәләләр буенча консультация ярдәме сорап, Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Буа территориаль бүлегенә түбәндәге адрес буенча мөрәҗәгать итәргә мөмкин: Буа ш. Ефремов ур.«В»;  телефоye 8(84374)3-52-89, 3-17-04;