Үзегезне социаль ташламалардан һәм гарантияләрдән мәхрүм итмәгез

2023 елның 30 марты, пәнҗешәмбе

Теләсә кайсы төбәкнең консолидацияләнгән бюджетының иң мөһим керем чыганагы булып физик затларның керемнәренә салым тора.Социаль-икътисади программаларны финанслау һәм гамәлгә ашыру бюджетка салымның вакытында һәм тулысы белән керүенә бәйле. Шуңа күрә салым органнары эшчәнлегенең төп юнәлешләренең берсе-күләгәле хезмәт хакын легальләштерү. Әгәр хезмәткәрләрнең хезмәт хакы минималь хезмәт хакыннан түбән булса, эш бирүчегә салым органнары вәкилләре генә түгел, ә хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгы, прокуратура, хезмәт буенча дәүләт инспекциясе, Россия Эчке эшләр министрлыгы, бюджеттан тыш дәүләт фондлары вәкилләре дә катнаша торган ведомствоара комиссиягә чакырудан качып булмый.

Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча 8 нче районара  инспекциясе пенсия, хастаханә кәгазе, дәвалануга, укытуга, торакны сатып алуга салым ташламалары исәп-хисабы рәсми хезмәт хакы буенча гына башкарыла, дип искәртә. Үзегезне социаль ташламалардан һәм гарантияләрдән мәхрүм итмәгез-конвертлардагы хезмәт хакына риза булмагыз!

Әгәр эш бирүче хезмәт хакын яки аның бер өлешен рәсми рәвештә түләүдән баш тартса, хезмәткәрнең таләпләренә карамастан, хезмәткәр мөрәҗәгать итәргә хокуклы:

• район прокуратурасына хезмәткәрнең яшәү урыны яки эш бирүче урнашкан урыны буенча;

• хезмәт буенча дәүләт инспекциясенә;

• компаниянең урнашкан урыны яки хезмәткәрнең яшәгән урыны буенча салым инспекциясенә;

• судка гариза белән.

Моннан тыш, «халыкның рәсми булмаган мәшгульлеге», «конверт түләүләре» мәсьәләләре буенча Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе телефоны буенча мөрәҗәгать итәргә мөмкин: 8 (843) 235-18-38, яисә Россия Федераль салым хезмәтенең Бердәм Контакт-үзәге телефоны буенча 8-800-222-2222.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, Россия Федераль салым хезмәте «физик затлар өчен шәхси кабинет» сервисы кулланучылары эш бирүче түләгән керем, исәпләнгән һәм тоткарланган салым суммаларын үзләре тикшерә ала. Керемнәр турында мәгълүмат «Керемнәр һәм ташламалар» кушымтасында.