Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы аңлата

2023 елның 3 июне, шимбә

Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы аңлатуынча, санитар-саклау зоналарын (алга таба - ССЗ) билгеләүнең гамәлдәге тәртибендә тиешле нигезләмәләр булганда сәнәгать объектлары һәм производстволарның санитар классификациясенә кертелгән объектлар өчен, шул исәптән пестицидларны саклау склад биналары өчен ССЗ  зурлыгын киметергә мөмкинлек бирүче механизмнар бар. СанПиН 1.2.2584-10 бетерелгәнче пестицидларны һәм агрохимикатларны сынау, саклау, ташу, сату, куллану, зарарсызландыру һәм утильләштерү процессларының куркынычсызлыгына гигиена таләпләре (алга таба – СанПиН 1.2.2584-10) Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 08.10.2020 елның № 1631  номерлы карарына ярашлы рәвештә «Федераль дәүләт санитар эпидемиологик күзәтчелеген гамәлгә ашырганда контроль чараларын үткәргәндә үтәлергә тиешле мәҗбүри таләпләр булган федераль башкарма хакимият органнарының норматив хокукый актларын гамәлдән чыгару турында» СанПиН 1.2.2584-10 нигезләмәләре белән агулы химикатлар һәм минераль ашламалар саклау өчен складлардан торак төзелеш объектларына кадәр фиксацияләнгән аралар каралган.

Хәзерге вакытта күрсәтелгән объектлардан нормалаштырыла торган территорияләргә, шул исәптән торак төзелешкә кадәр аралык санитар-саклану зоналарын (алга таба – ССЗ) билгеләү, үзгәртү яки юкка чыгару тәртибенә ярашлы рәвештә билгеләнә, ул санитар-саклану зоналарын билгеләү һәм Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 03.03.2018елның  222 номерлы  карары белән расланган санитар-саклану зоналары чикләрендә урнашкан җир кишәрлекләрен куллану кагыйдәләре белән билгеләнә (алга таба- Кагыйдәләр). СанПиН2.2.1/2.1.1.1200-03  нигезләмәләре буенча предприятиеләрнең, корылмаларның һәм башка объектларның санитар-күзәтү зоналары һәм санитар классификациясе (алга таба СанПиН 2.2.1/2.1.1.1200-03) агу химикатлары һәм минераль ашламалар саклау өчен складлар сәнәгать объектларының һәм җылылык электр станцияләре, склад биналары һәм корылмалары җитештерүләренең санитар классификациясенә кертелгән.

ССЗ кагыйдәләренең 1 пунктына ярашлы рәвештә, санитар – эпидемиологик таләпләрдән артып киткән химик, физик, биологик йогынты чыганагы булган, төзелешкә планлаштырыла торган, реконструкцияләнә торган капиталь төзелеш объектларына (алга таба-объектларга) карата билгеләнә. Үзенең функциональ билгеләнеше буенча СанПиН 2.2.1/2.1.1.1200-03 ярашлы ССЗ-объектны штат режимында эксплуатацияләгәндә халыкның иминлек дәрәҗәсен тәэмин итүче саклану барьеры. ССЗ урнаштыру нормалаштырыла торган территорияләрнең иминлеген Кагыйдәләрнең 5 пункты нигезендә тәэмин итәргә һәм нормалаштырыла торган объектлар территорияләренең химик, физик һәм биологик йогынты чыганакларына якынлашуын булдырмаска мөмкинлек бирә.

Игътибар итегез, атмосфера һавасында зарарлы (пычраткыч) матдәләр чыгаруны, атмосфера һавасына физик йогынты ясауны исәпләүнең 16 пунктында каралган кагыйдәләре нигезендә объект контурлары артында химик, физик һәм (яки) биологик тәэсирнең артуын билгеләү мөмкин.

Күрсәтелгән исәпләүләр нигезендә ССзның зурлыгы санитар классификациядә күрсәтелгән зурлыктан кечерәк һәм зуррак итеп билгеләнергә мөмкин. Шулай ук исәпләүләр нигезендә, әйләнә-тирә мохитне саклау буенча барлык каралган чараларны исәпкә алып, объект эшчәнлеге объектлар контурлары артында санитар-эпидемиологик таләпләрдән артып киткән йогынты дәрәҗәләрен формалаштыруга китермәгән очракларда, ССЗ билгеләү кирәклеге булмавы нигезләнә ала.

Бәян ителгәннәрне исәпкә алып, ССЗны билгеләүнең гамәлдәге тәртибе тиешле нигезләмәләр булганда сәнәгать объектлары һәм производстволарының санитар классификациясенә кертелгән объектлар өчен ССЗ күләмен киметергә мөмкинлек бирүче механизмнарны үз эченә ала.