2024 елгы декларация кампаниясе

2024 елның 3 апреле, чәршәмбе

2024 елның 1 гыйнварыннан ел саен декларация кампаниясе башланды, аның барышында гражданнар 2023 елда алынган керемнәр турында хисап бирергә тиеш.

Бу гражданнар салым суммасын мөстәкыйль исәпләргә һәм 2023 елда керем алган очракта физик затларның керемнәренә салым буенча 3-НДФЛ формасындагы декларацияне исәпкә алу урыны буенча салым органына тапшырырга тиеш дигәнне аңлата:

-милекнең минималь милек срогыннан азрак булган мөлкәт, милек хокукларын сатудан;

- милекне арендага бирүдән;

- кыйммәтле кәгазьләр сатудан;

-якын туганнар булмаган физик затлардан күчемсез милек, транспорт чаралары, акцияләр, өлешләр, пайлар бүләк иткәндә;

- отыш алганда;

- Россия Федерациясе чикләреннән тыш чыганаклардан.

Алынган керемнәрне шулай ук шәхси эшмәкәрләр, шәхси практика белән шөгыльләнүче нотариуслар, адвокат кабинетлары оештырган адвокатлар декларацияләргә тиеш.

3-НДФЛ формасы буенча салым декларацияләрен Салым органына үз исәп-хисап урыны буенча теләсә нинди уңайлы ысул белән тапшырырга кирәк. 3-НДФЛ декларациясен Россия Федераль салым хезмәте сайтында «Физик затлар өчен шәхси кабинет» сервисы аша тәкъдим итү уңайлырак, анда мәгълүматның күп өлеше алдан тутырылган инде. Шәхси кабинет милек яки социаль салым ташламалары алу максатыннан салым декларацияләре бирү өчен дә уңайлы.

Декларацияне тапшыру вакыты – 2024 елның 30 апреленнән дә соңга калмыйча, физик затларның керемнәренә салым түләү вакыты-2024 елның 15 июленнән дә соңга калмыйча.

Россиянең Татарстан Республикасы буенча 8 нче районара Федераль салым хезмәте 2024 елның 30 апрелендә декларация тапшыруның чик срогы салым ташламалары алуга кагылмый, дип искәртә. Мондый декларацияләрне ел дәвамында теләсә кайсы вакытта тапшырырга мөмкин.