2024 елның 25 июне, сишәмбе

Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы су биологик ресурсларын саклау турындагы законнарның үтәлешен тикшерде. Россия Федерациясе законнары таләпләрен бозып, предприятиеләр Куйбышев сусаклагычы акваториясендә файдалы казылмалар чыгаруны гамәлгә ашырганнар, бу Росрыболовствоның территориаль органы белән килешенгән рөхсәт ителгән күләмнән артып киткән. Хуҗалык эшчәнлеге нәтиҗәсендә эшмәкәрләр су биологик ресурсларына китерелгән зыянны 1,6 млн. сумга компенсацияләмәгәннәр.

Закон бозуны бетерү максатыннан табигать саклау прокуроры тарафыннан предприятие җитәкчеләре адресына тәкъдимнәр кертелде, аларны карау нәтиҗәләре буенча су биологик ресурсларына китерелгән зыян тулы күләмдә капланды.