Террорчылык акты турында ялган хәбәр

2024 елның 4 июле, пәнҗешәмбе

Терроризм акты турында ялган хәбәр өчен җинаять җаваплылыгы РФ ҖК 207 маддәсендә каралган һәм җинаять эшләгән вакытта 14 яшькә җиткән кешеләр җаваплылыкка тартыла.

Җинаять эзәрлекләүләре өчен нигез булып шартлау, яндыру яки кешеләрнең үлеменә куркыныч тудыручы башка гамәлләр, зур милек зыян китерү яки җәмгыятькә куркыныч булган башка нәтиҗәләр турында ялган мәгълүмат бирү тора.

Югарыда күрсәтелгән хәбәр өчен гаепле кешегә 200-500 мең сум күләмендә штраф, өч елга кадәр иреген чикләү яки ике елдан өч елга кадәр мәҗбүри эш белән янау яный.

РФ ҖК 207  ст.  2 өлеше белән социаль инфраструктура объектларына (авыруханәләргә, мәктәпләргә, ял һәм ял белән бәйле оешмаларга һ.б.) карата кылынган ялган хәбәр өчен җаваплылык билгеләнгән яки җинаятьчел гамәлләр зур зыян китергән (1 миллион сумнан артык).

Әлеге җинаять өчен 500-700 мең сум күләмендә штраф яки өч елдан биш елга кадәр ирегеннән мәхрүм итү каралган.

Дәүләт хакимияте органнары эшчәнлеген «телефон терроризмы» юлы белән тотрыксызландыру РФ ҖК 207  ст. 3 өлеше буенча 700 меңнән 1 миллион сумга кадәр штраф яки алты елдан сигез елга кадәр ирегеннән мәхрүм итү рәвешендә җинаять җаваплылыгына китерә.

Шунысын да искәртеп үтәргә кирәк, мондый гамәлләр хәтта хулиганлык ниятләреннән башкарылса да, барлыкка килгән хәл аркасында, шул исәптән паника аркасында саксызлык аркасында кешенең үлеменә яки башка авыр нәтиҗәләргә китерергә мөмкин.

Мондый очракларда РФ ҖК 207  ст.  4 өлеше буенча гаепле кешегә 1 миллион 500 меңнән 2 миллион сумга кадәр штраф яки сигез елдан ун елга кадәр ирегеннән мәхрүм итү яный.