Россия почтасы татарстанлыларга отпуск вакытында посылкаларны ничек алырга икәнен искә төшерә

2024 елның 5 июле, җомга

Каникул сезонында кешеләр еш кына өйләреннән һәм почта бүлекчәсеннән ерак булганда пакетларны һәм хатларны ничек алырга дип уйланалар. Россия Почтасы Татарстан халкына аларны алуның төп ысуллары турында искә төшерә.

Беренче ысул-почта җибәрүләрен алу өчен ышаныч кәгазе рәсмиләштерү. Клиентлар аны берничә минут эчендә бушлай рәсмиләштерәләр. Ышанычлы затның кесә телефоны номерын гына белергә, ә ышанычлы затның рәсмиләштерелгән электрон имзасы булырга һәм Россия Почтасының мобиль кушымтасының шәхси кабинетында сервис шартлары белән килешергә кирәк. Уңышлы рәсмиләштергәннән соң, туган, дус яки хезмәттәш клиент өчен посылкалар һәм хатлар ала алачак.

Шулай ук почта аша җибәрү вакытын озайтырга мөмкин. Моның өчен клиент почта бүлегендә алдан гариза язарга тиеш. Аннары хатлар яки посылкалар аны ике ай көтәчәк.

Тагын бер ысул — ял итү урынына иң якын почта бүлекчәсенә посылка җибәрүне рәсмиләштерү. Моның өчен почтага гариза язарга һәм барлык җибәрүләрне кая җибәрәчәкләрен күрсәтергә кирәк.

Ял итүчеләргә почта хезмәткәрләре дә ярдәм итәчәк. Посылканы аннан клиент SMS-хәбәрдән кодны хәбәр иткән һәр кеше ала ала. Мәгълүмат алучының телефонына, курьер посылканы почта ячейкасына урнаштыргач, киләчәк.

Дәүләт органнарыннан һәм оешмаларыннан хатлар алу өчен электрон заказ хатлары сервисын тоташтырырга мөмкин. Моның өчен дәүләт хезмәтләре сайтында яки Россия Почтасы сайтында ризалык бирергә кирәк. Электрон заказ хатлары аларның кәгазь версияләре кебек үк юридик әһәмияткә ия. Тоташу бушлай, ә сервисның төп өстенлекләре — тиз арада алу һәм электрон хатларга  чикләнмәгән керү.

Ә клиентлар посылкалар һәм хатлар килүе турында тиз арада белсен өчен, Почта мобиль кушымтасын урнаштырырга киңәш итә. Ул шулай ук җибәрүләрнең саклану вакытын, иң якын почта бүлекчәсенең адресын һәм эш графигын төгәлләргә, килү өчен уңайлы вакытны сайларга яки посылканы өйгә китерергә заказ бирергә ярдәм итәчәк.