Эшмәкәрләр төрле ярдәм алу өчен үзләре гариза бирә алалар

2024 елның 6 июле, шимбә

«Кече һәм урта эшкуарлык субъектлары һәм үзмәшгуль гражданнар тарафыннан адреслы сайлап алу механизмы һәм ярдәм чараларын һәм махсус сервисларны дистанцион алу мөмкинлеге булган цифрлы платформа булдыру» федераль проектын гамәлгә ашыру кысаларында «Корпорация «МСП» АҖ (алга таба - Корпорация) Россия Икътисадый үсеш министрлыгы белән берлектә MCП.РФ цифрлы платформасын эшләде, анда сервислар булдырылды, эшмәкәрләргә финанс һәм финанс булмаган ярдәмнең төрле төрләрен алу өчен гаризаны үзләре рәсмиләштерергә һәм тапшырырга мөмкинлек бирә.

2023 елда РФ МСП. цифрлы платформасында КУЭ субъектларының инвестиция проектларын озата бару һәм инвестиция кредитлау максатларында документлар әзерләү һәм килешүләрне структуралаштыру буенча киңәшләр эшләү буенча «Инвестицион кредитлауга ярдәм итү үзәге»  сервисы эшли башлады.

МСП.РФ цифрлы платформасы аша Үзәк сайлау комиссиясенә кергән заем финанслауын җәлеп итүдә ярдәм итүгә гаризалар суммага карап карауга җибәрелә:

- төбәк гарантия оешмаларына-заем финанслау күләме 5 миллионнан 50 миллион сумга кадәр булганда;

- корпорациягә заем финанслау күләме 50 млн сумнан артык булганда.

Үзәк сайлау комиссиясендә ярдәм алган проектлар шулай ук корпорациягә 50 млн сумлык кредитлар буенча бәйсез гарантияләр рәвешендә ярдәм ала ала, шулай ук 70 млн сумга кадәр ТР Гарантия фонды поручительлеге ала ала.

Ярдәм алу өчен МСП.РФ цифрлы платформасында теркәлергә һәм проектның бизнес-планы һәм финанс моделе кушымтасы белән заявка җибәрергә яки QR-кодтан файдаланырга кирәк