Бала хокуклары буенча вәкаләтле Ирина Волынец җәйге ял буенча социаль сораштыру үткәрә.

2024 елның 8 июле, дүшәмбе

Югары түләү алу өчен контрактка 2024 елның 31 июленә кадәр кул куярга кирәк.

Татарстанда РФ Кораллы көчләре белән контракт төзергә теләүчеләргә түләүне арттырдылар. Хәзер бер тапкыр бирелә торган түләү миллион ярымга кадәр җитәргә мөмкин. Бу хакта Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Миңнеханов республика киңәшмәсендә белдерде.

Йомгаклау суммасы республикадан — 1,05 миллион сум, РФ Оборона министрлыгыннан — 195 мең, Татарстан шәһәрләреннән һәм районнарыннан — 300 меңгә кадәр түләүләрдән тора.

Югары түләү алу өчен контрактка 2024 елның 31 июленә кадәр кул куярга кирәк.

Югары түләүләрне үз сугышчылары сафларын тулыландырырга теләк белдергән татарстанлылар гына алмаячак. Шулай ук илнең башка төбәкләрендә яшәүчеләр һәм чит ил гражданнары, аларның яшәү урыннарына карамастан аларга да шул суммалар каралган. Кандидатларга Татарстанга һәм хезмәт итү урынына кадәр барырга ярдәм итәчәкләр.

Башка илләр гражданнарына һәм аларның гаиләләренә ИНН һәм РФ гражданлыгын алырга ярдәм итәчәкләр. Контракт төзелгән һәм медицина тикшерүе үткән вакытта торак һәм азык-төлек бирелә. Хезмәткә рәсмиләштерү үзе берничә сәгатьтән ике көнгә кадәр вакыт ала. Шулай ук Татарстанда контракт имзалаучыларны хәрби җайга салу үткәреләчәк.

Контрактка кул куярга һәм берьюлы 1,5 млн сум алырга шулай ук мобилизацияләнгәннәргә һәм срочникларга да мөмкин. Кораллы Көчләр сафларында ир-атларны да, хатын-кызларны да көтәләр. Махсус хәрби операция зонасына медицина хезмәткәрләре, БПЛА операторлары, шоферлар, артиллеристлар кирәк. Контракт хезмәтенә сайлап алу пунктларында теләүчеләргә һөнәр һәм хәрби частьне сайларга ярдәм итәчәкләр. Хәзерге вакытта яңа территорияләрне саклаучы «Батыр» исемле батальонга җыю дәвам итә.

Татарстан контрактчыларына җибәрер алдыннан кирәкле әйберләрнең тулы җыелмасын һәм дарулар салынган армия аптечкасы бирелә. Шуңа күрә сугышчыларга бернәрсә дә сатып алырга туры килмәячәк.

Яңа түләүләр-Татарстанда контрактчыларга һәм аларның гаиләләренә ярдәм итүнең тагын бер моңарчы күрелмәгән чарасы.

«Без сугыш постында булганнарны истә тотарга тиешбез. Алгы сызыктагы сугышчылар үз гаиләләре өчен тыныч булырга тиеш, һәм бу безнең бурыч»— дип ассызыклады Миңниханов.

Финанс ярдәменнән тыш, яңа контрактлы патриотларга барлык республика һәм федераль ташламалар, ярдәм һәм реабилитация чаралары гарантияләнә. Хезмәткәрләре контрактка кул куйган предриятиеләр, эш урынын саклый һәм хезмәт хакы түли, кирәкле әйберләр белән тәэмин итә. Җирле хакимият сугышчы гаиләләрен үз карамагына ала.

РФ Кораллы Көчләре сафларында контракт буенча хезмәт итү, шулай ук  премияләре, ташламалары һәм түләүләре турында күбрәк белү өчен  heroes-tatarstan. ru. сайтына керегез  РФ Оборона министрлыгы белән контрактны республиканың теләсә кайсы шәһәрендә яки районында төзергә мөмкин. Моның өчен заявканы 8 (800) 222-59-00 (Татарстан һәм РФнең башка төбәкләрендә яшәүчеләр өчен), 117 (ТРда яшәүчеләр өчен) телефоннары буенча калдырырга, хәрби комиссариатка яки сайлап алу пунктына килергә кирәк.

Тулырак белешмәләр: https://www. tatar-inform. ru/news/v-tatarstane-vyplaty-kontraktnikam-uvelicili-do-15-mln-rublei-5951945