2024 елның 1 яртыеллыгында Буада юл транспорт һәлакәтләре саны аз гына кимегән

2024 елның 10 июле, чәршәмбе

Юл хәрәкәте иминлеге Россия Федерациясенең мөһим социаль-икътисади һәм демографик бурычларының берсе булып тора.

Бурыч-гражданнарның сыйфатлы тормышы өчен юлларның нәтиҗәлелеген һәм куркынычсызлыгын тәэмин итү.

Юл хәрәкәте иминлеге буенча Комиссия юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итүче мәсьәләләрне комплекслы хәл итүгә юнәлдерелгән мәсьәләләрне карау һәм тәкъдимнәр әзерләү буенча координация органы булып тора. Бүген Буа районы Башкарма комитетының актлар залында район комиссиясенең чираттагы утырышы узды.

Буа муниципаль районы комиссиясе тарафыннан 2024 елның 6 аенда 3 планлаштырылган утырыш үткәрелде, анда юлларда аварияләрнең торышы һәм аларның сәбәпләре яктыртылды, Буа муниципаль районында юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү мәсьәләләре каралды.

Автомобиль транспортындагы аварияләр җәмгыятькә дә, аерым гражданнарга да зур матди һәм мораль зыян  сала. Юл-транспорт травматизмы эшкә яраклы яшьтәге кешеләрне җитештерү өлкәсеннән чыгаруга китерә.

Беренче урында барлык юл-транспорт һәлакәтләренең иң ачык сәбәбе -наркотиклар яки алкоголь тәэсирендә машина йөртү. Шуңа күрә күпчелек үлем белән тәмамланган юл-транспорт һәлакәтләре була. Барлык машина йөртүчеләр дә алкоголь игътибарны тупасландыра һәм мондый хәлдә рульгә утырмаска яхшырак икәнен беләләр, әмма кайберәүләр бу кагыйдәне игътибарсыз калдыруны дәвам итәләр. Нәтиҗә-имгәнгән язмышлар.

Утырышта район комиссиясенең бу юнәлештәге тиешле эше турында фикер алыштылар.

2024 елның 6 аенда Буа районында 11 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән (узган ел шул чорда  - 12), аларда 0 кеше һәлак булган (узган ел шул чорда - 2) һәм 19 кеше зыян күргән (узган ел шул чорда - 19).

Агымдагы елда исерек хәлдә 64 (узган ел шул чорда  - 70) теркәлгән, шуларның 264 статьясы буенча (алкоголь исерек хәлдә  транспорт белән кабат идарә итү) агымдагы елда 5 (узган ел шул чорда  — 11).

Бүгенге көндә район территориясендә пассажирлар ташуны гамәлгә ашыручы шәһәр һәм район автотранспорт предприятиеләренең пассажир транспортында юл-транспорт һәлакәтләре очраклары юк.

- Нәтиҗә ясап, 2024 елның 1 яртыеллыгында юл-транспорт һәлакәтләре саны 2023 елның 1 яртыеллыгы белән чагыштырганда аз гына кимеде, шул ук вакытта аларның авырлыгы, һәлак булучылар саны кимеде (0 кеше). Алкоголь исереклегендә булган бозылулар буенча уңай динамика күзәтелә. Ташучылар буенча вакыйгалар теркәлмәгән, - дип билгеләп үтте район башлыгы Ранис Камартдинов.

Беренче яртыеллык йомгаклары турында киңәйтелгән доклад тыңланды, 2024 елның 2 яртыеллыгына планнар билгеләнде.