Хезмәт күрсәтү сыйфатын бәйсез бәяләү. Бу нәрсә?

2019 елның 25 октябре, җомга

Бәйсез бәяләү, социаль хезмәт күрсәтү оешмалары тарафыннан хезмәт күрсәтү сыйфаты, иҗтимагый контроль формаларының берсе булып тора һәм үткәрелә бирү максатыннан, социаль хезмәт алучыларга хезмәт күрсәтү оешмалары тарафыннан социаль хезмәт күрсәтү сыйфаты турында мәгълүмат, шулай ук, максатларында, аларның эшчәнлеге сыйфатын яхшырту.

Сыйфатны бәйсез бәяләү Россия Федерациясе Хезмәт һәм социаль яклау министрлыгы боерыгы белән расланган күрсәткечләр буенча гамәлгә ашырыла һәм мондый гомуми критерийлар буенча хезмәт күрсәтү шартларын бәяләүне күздә тота:

- социаль хезмәт күрсәтүне оештыру турында мәгълүматның ачыклыгы һәм һәркем өчен ачык булуы;
- социаль хезмәтләр күрсәтү шартларының уңайлылыгы, шул исәптән хезмәт күрсәтүне көтү вакыты;
- социаль хезмәт күрсәтү оешмасы хезмәткәрләренең кешелеклелек, әдәплелек;
- хезмәт күрсәтү шартларының сыйфаты белән канәгать булу;;

- доступность услуг для инвалидов.

Гамәлдәге законнар нигезендә, социаль хезмәт күрсәтү учреждениеләре тарафыннан хезмәт күрсәтү сыйфатын бәйсез бәяләү елга бер тапкырдан да ешрак түгел һәм өч елга бер тапкырдан да ким түгел үткәрелә.
Социаль хезмәт күрсәтү учреждениеләрендә күрсәтелә торган социаль хезмәтләрнең сыйфатын бәйсез бәяләүне оештыру Татарстан Республикасы Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгы каршындагы Иҗтимагый советка йөкләнгән.

Иҗтимагый совет аларның эш сыйфатын бәяләү өчен учреждениеләр исемлеген формалаштыра, учреждениеләр эшчәнлегенең нәтиҗәлелеге критерийларын билгели, җәмәгатьчелек фикерен ачыклау, гомумиләштерү һәм анализлау буенча эшне оештыра, учреждениеләрнең эш сыйфаты турында рейтинглар төзи.

Социаль хезмәт күрсәтү оешмалары тарафыннан хезмәт күрсәтү сыйфатын бәйсез бәяләү нәтиҗәләре һәм үткәрү турында мәгълүмат Татарстан Республикасы Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгының рәсми сайтында урнаштырыла - http://mtsz.tatarstan.ru һәм "Интернет" мәгълүмат-телекоммуникация челтәрендә дәүләт һәм муниципаль учреждениеләр турында мәгълүмат урнаштыру өчен рәсми сайтта - bus.gov.ru.