2021 елның 30 сентябренә Татарстан Республикасы территориясендә гадәттән тыш хәлләр барлыкка килүнең көндәлек оператив фаразы

2021 елның 29 сентябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы буенча 2021 елның 30 сентябренә метеорологик хәл фаразы:

Аязучан болытлы һава. Төнлә явым-төшемсез. Көндез урыны белән кыска вакытлы яңгыр. Җил төньяк-көнбатыштан секундына 5-10 метр тизлектә, төнлә һаваның минималь температурасы 0 .. .+4, көнчыгышта -4.

Көндез максималь һава температурасы +6..+10˚.

Гидрологик хәл

Куйбышев сусаклагычында су дәрәҗәсе Югары Ослан торак пункты янында 50,67 м (+11 см), куркыныч критик күрсәткеч 54,24 м, су алу җайланмалары өчен критик түбән билге 45,5 м (навигация өчен 49,0 м).

Түбән Кама сусаклагычында Яр Чаллы шәһәренең су дәрәҗәсе 63,18 м (-9 см), куркыныч критик күрсәткеч 65,9 м, су алу җайланмалары өчен критик түбән билге 61,7 м (навигация өчен 62,0 м).

Түбән Кама ГЭСының түбән бьефында су дәрәҗәсе 50,55 м (-19 см), куркыныч критик дәрәҗә  58 м.

2.1. Табигать һәлакәт чыганаклары (ГТХ)

30.09.2021 елга урман хуҗалыгы федераль агентлыгының һәм «Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе» ФДБУнең дистанцион мониторинг мәгълүмат системасы мәгълүматлары буенча Татарстан Республикасы территориясендә урманнарның янгын куркынычының 1-3 класслары фаразлана.

Урманнарның янгын куркынычының 1 нче сыйныфы 21 муниципаль берәмлектә фаразлана: Алексеевск, Арча, Әлки, Апас, Әтнә, Балтач, Буа, Биектау, Югары Ослан, Чүпрәле, Зеленодольск, Кайбыч, Кама Тамагы, Лаеш, Питрәч, Балык Бистәсе, Спас, Саба, Теләче, Тәтеш муниципаль районнары һәм Казан шәһәре шәһәр округы.

22 муниципаль берәмлектә: Әгерҗе, Актаныш, Аксубай, Азнакай, Әлмәт, Баулы, Зәй, Алабуга, Кукмара, Мамадыш, Менделеевск, Минзәлә, Мөслим, Нурлат, Түбән Кама, Яңа Чишмә, Сарман, Тукай, Чистай, Чирмешән, Ютазы муниципаль районнары һәм Чаллы шәһәр округы урманнарның янгын куркынычына 2 класс фаразлана.

2 муниципаль берәмлектә: Бөгелмә, Лениногорск муниципаль районнарында урманнардан янгын куркынычының 3 классы фаразлана.