Без экстремизмга каршы

2021 елның 25 ноябре, пәнҗешәмбе

Экстремистлык эшчәнлеге дәүләт тормышына чын куркыныч тудыра, Россия гражданнарының конституциячел хокукларына һәм ирекләренә, җәмәгать иминлегенә һәм җәмәгать тәртибенә йогынты ясый.

Экстремистлык күренешләренең иҗтимагый куркыныч дәрәҗәсеннән чыгып, 2002 елда «Экстремистлык эшчәнлегенә каршы тору турында» Федераль закон (25.07.2002 ел, №114-ФЗ) кабул ителде, шулай ук РФ Җинаять кодексына, РФ Җинаять-процессуаль кодексына, административ хокук бозулар турында РФ Кодексына экстремистик характердагы хокукка каршы гамәлләр өчен җаваплылыкны күздә тоткан тиешле үзгәрешләр һәм өстәмәләр кертелде. «Полиция турында»гы закон белән экстремистлык эшчәнлегенә каршы тору полиция компетенциясенә кертелгән.

Экстремизм (от лат. «крайний») –аерым карашларга, чараларга тугрылык. Кагыйдә буларак, көч, агрессия, бандитлык, терроризм, ваклап сату һ. б. куллануда чагыла.

Асылда, экстремистлык дәүләт корылышының конституцион нигезләренә, җәмәгать иминлегенә яки җәмгыять мәнфәгатьләренә кул сузу рәвешендә конкрет максатка ирешүгә юнәлтелгән идеологик нигезләнгән гамәл булып тора.

Экстремистик гамәлләр кылган өчен Россия Федерациясе законнарында юридик җаваплылык каралган.

Административ хокук бозулар турында Кодекс түбәндәге төп хокук бозуларны күздә тота:

РФ КоАП 20.3 статьясы Нацист атрибутикасын яки символикасын, яисә экстремистлык оешмаларының атрибутикасын яки символикасын, йә башка атрибутиканы яки символиканы пропагандалау яисә халыкка күрсәтү, аларны пропагандалау яисә федераль законнар белән тыелган халык алдында күрсәтү;

РФ КоАП 20.29 статьясы экстремистик материаллар җитештерү һәм тарату;

РФ Административ хокук бозулар кодексының 20.3.1 статьясы нәфрәт яки дошманлык уяту, шулай ук кеше дәрәҗәсен түбәнсетү.

Экстремистлык характерындагы әлеге хокук бозулар өчен җаваплылык гражданнар өчен 20 000 сумга кадәр штраф (юридик затлар өчен – 1 млн сумга кадәр), шулай ук 100 сәгатькә кадәр мәҗбүри эшләр һәм 15 тәүлеккә кадәр административ кулга алу рәвешендә карала.

(6)     Россия Федерациясе Җинаять кодексы экстремистик җинаятьләрнең түбәндәге төп составларын үз эченә ала:

РФ ҖК 280 статьясы экстремистлык эшчәнлеген гамәлгә ашыруга гавами чакырулар;

РФ ҖК 282 статьясы нәфрәт яки дошманлык уяту, шулай ук кеше дәрәҗәсен түбәнсетү;

РФ Җинаять кодексының 282.1 статьясы экстремистик берләшмә оештыру

РФ Җинаять кодексының 282.2  статясы экстремистик оешма эшчәнлеген оештыру;

РФ ҖК 282.3 статьясы экстремистик эшчәнлекне финанслау.

Россия Федерациясе Җинаять кодексы тарафыннан экстремистик юнәлештәге әлеге җинаятьләр өчен 800 мең сумга кадәр штраф, 480 сәгатькә кадәр мәҗбүри эшләр, 2 елга кадәр ирекне чикләү, 5 елга кадәр мәҗбүри эшләр, 15 елга кадәр иректән мәхрүм итү каралган.