Авыл мәктәбе укучылары белән законсыз наркотиклар әйләнеше өлкәсендә хокук бозулар һәм җинаятьләр кылу һәм алдауда катнашу өчен җаваплылык турында сөйләштеләр

2024 елның 5 апреле, җомга

Россия Эчке эшләр министрлыгының Буа районы буенча Балигъ булмаганнар эшләре буенча бүлекчә хезмәткәре Н.А. Сәгъдиева һәм Россия Эчке эшләр министрлыгының Буа районы буенча юридик юнәлеш юрисконсульты А.В.Носова Протопопово урта мәктәбе укучылары белән «Наркотикларның законсыз әйләнеше өлкәсендә хокук бозулар һәм җинаятьләр кылган һәм алдауда катнашкан өчен булмаганнарның җаваплылыгы» әңгәмә уздырдылар.

Балигъ булмаганнар арасында наркомания мөһим проблемаларның берсе һәм аеруча борчылу тудыра. Россия Федерациясенең 08.01.1998 елгы 3-ФЗ номерлы Федераль законына ярашлы рәвештә, Россия Федерациясенең бөтен территориясендә наркотиклар һәм психотроп матдәләр куллану тыела.

Яшьләр арасында балигъ булмаганнарны җинаятьләр, шул исәптән наркотиклар белән бәйле җинаятьләр өчен җаваплылыкка тарту бик авыр, һәм алар үз файдасын гына эзләгән кешеләрнең зарарлы йогынтысына җиңел эләгәләр дигән миф бар. Чынлыкта җәзасызлык турында сүз бармый. 16 яшьтән балигъ булмаганнар тулы хокукый җаваплылык тоталар.

Наркотиклар һәм психотроп матдәләр куллану һәм тарату өчен Россия Федерациясе законнары белән административ һәм җинаять җаваплылыгы каралган.

Шулай ук Балигъ булмаганнар эшләре буенча бүлекчә инспекторы балаларга балигъ булмаганнарны алдауга җәлеп итү безнең җәмгыятьтә иң куркыныч күренешләрнең берсе дип хәбәр итте. Хокук бозулар юлында торган балалар матди һәм мораль зыян, шулай ук ирегеннән мәхрүм ителергә мөмкин.

Шулай ук 8-11 сыйныф укучылары арасында һөнәри юнәлеш бирү эше кысаларында Алабуга Суворов хәрби училищесына һәм Россия Эчке эшләр министрлыгының Казан юридик институтына керү шартлары, Эчке эшләр органнарында хезмәт итү шартлары һәм социаль гарантияләр турында мәгълүмат җиткерелде.