Азык-төлек сатып алу: сатып алучының нинди хокукы бар

2024 елның 15 апреле, дүшәмбе

Гомуми кагыйдә буенча, кайбер очраклардан тыш, азык-төлек алмаштырылырга һәм кире кайтарылырга тиеш түгел.

Касса яки үз-үзеңә хезмәт күрсәтү терминалы аша түләгәнче, кулланучы тиешле сыйфатлы азык-төлек сатып алудан баш тартырга хокуклы, әмма әгәр азык-төлек сатып алучы гаебе белән бозыла икән, сатучы аларны түләүне таләп итәргә хокуклы. Бу сатып алучы продуктны түләгәнче кулланган очракларга да кагыла (бу еш кына эре сәүдә үзәкләрендә була, мондый очраклар видеокамералар аша күзәтелә).

Сату залындагы бәядән аерылып торган бәя белән товар сатып алынган очракта, сатучы товарны нәкъ менә бәядә күрсәтелгән бәядән сатарга тиеш. Баш тарткан очракта, дәгъва белән мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Әгәр сез азык – төлек сатып алсагыз, ә өйдә ул бозылган булып чыкты-аның яраклылык вакыты тәмамланды, пакетның герметиклыгы бозылды яки ул дөрес сакланмау сәбәпле үзенең куллану үзлекләрен югалтты, «Кулланучылар хокукларын яклау турында»гы Законның 18 статьясы нигезендә, бу сыйфатсыз товар, һәм аны кире кибеткә кабул итәргә, ә сезгә аның тулы бәясен капларга яки шул ук товарга алыштырырга тиешләр.

Әгәр сезгә «Кулланучылар хокукларын яклау турында» гы Законның 10 статьясы нигезендә товар турында тиешле мәгълүмат бирелмәсә яки бирелмәсә, шул ук Законның 12 статьясы нигезендә сез сатып алынган товардан баш тартырга хокуклы, ә сатучы товар өчен түләнгән акчаларны кире кайтарырга тиеш.

Пакет продукт бәясенә керергә тиеш түгел һәм сату вакытында аның авырлыгы исәпкә алынмаска тиеш - бу закон бозу.

Кулланучылар хокукларын яклау турындагы законнар буенча консультацияләр өчен  телефоннар

- Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Буа территориаль бүлеге: Буа шәһәре , Ефремов урамы, 135 йорт; тел. 8(84374)3-52-89, 3-17-04; Тәтеш шәһәре, Свердлов урамы, 43 йорт, тел. 8(84373) 2-52-59;

- «Татарстан Республикасында Гигиена һәм эпидемиология үзәге» ФБУЗның Яшел Үзән филиалы консультация пункты, Буа шәһәре ,Ефремов ур., 135 йорт; тел. 8 (84374) 3-26-76.